„Krótka historia czasu”, światowy bestseller Stephena Hawkinga, zdążyła już wejść do kanonu literatury popularnonaukowej. Do jej sukcesu przyczyniły się zarówno renoma autora, jak i zagadnienia, którymi się w książce zajmuje: natura przestrzeni i czasu, rola Boga w akcie stworzenia, historia oraz przyszłość wszechświata. Czytelnicy wielokrotnie zwracali uwagę profesorowi Hawkingowi na trudności ze zrozumieniem niektórych spośród najbardziej istotnych koncepcji. Autor postanowił wyjść temu naprzeciw. Tak też powstała „Jeszcze krótszej historii czasu” - wyraz dążenia autora do uczynienia jego dzieła bardziej przystępnym i bardziej aktualnym dla czytelników.
Książka jest znacznie mniej obszerna, co nie znaczy, że uboższa pod względem zawartości. Niektóre z głównych zagadnień zostały potraktowane bardziej szczegółowo niż pierwotnie, przy czym pominięto czysto techniczne zagadnienia. Trudniejszym zagadnieniom, jak między innymi teorii względności, zakrzywieniu czasoprzestrzeni, teorii kwantowej - poświęcono osobne rozdziały.
Zmiany te pozwoliły autorom rozwinąć szczególnie interesujące tematy, oraz włączyć do książki wyniki bieżących badań - od najnowszych odkryć w teorii strun po fascynujące osiągnięcia w poszukiwaniach jednolitej teorii wszystkich sił natury. W ten sposób „Jeszcze krótsza historia czasu” będzie dla niespecjalistów przewodnikiem po aktualnych tematach badań, odkryciach oraz poszukiwaniach tajemnic natury i sekretów kryjących się w zakamarkach przestrzeni i czasu.
Tekst dodatkowo uzupełnia trzydzieści siedem kolorowych ilustracji.
Stephen Hawking jest profesorem matematyki na University of Cambridge, w katedrze Lucasa, którą niegdyś zajmował Newton. Jest autorem między innymi zbioru esejów „Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce” oraz popularnonaukowej książki „Wszechświat w skorupce orzecha”.
Leonard Mlodinow – fizyk, współautor tego wydania, wykładał w Caltechu, pisał scenariusze seriali ‘Star Trek: The Next Generation’ oraz ‘MacGyver’; jest autorem książek ‘Euclid's Window’ i ‘Feynman's Rainbow’ oraz współautorem serii książek dla dzieci ‘The Kids of Einstein Elementary’.