Opis treści
Ponad pół wieku po śmierci Johna F. Kennedy’ego jego życie i działalność nadal wzbudzają spory i zainteresowanie. Jego działania w polityce krajowej i zagranicznej są wciąż komentowane i oceniane. Ma on zarówno zwolenników, jak i krytyków po obu stronach sceny politycznej w USA.
Tak szerokie rozbieżności w ocenach Kennedy’ego uzmysławiają przede wszystkim ogrom trudności wyborów politycznych, jakie musiał podejmować. Potwierdzają też jego tezę, że rządzenie jest właśnie dokonywaniem trudnych wyborów, nierzadko bez optymalnych wariantów, w ramach wyjątkowych – jak pisał – „ograniczeń, które problem wyboru często czynią złożonym, a nawet przygnębiającym”. Był przekonany, że w działalności politycznej nie da się uniknąć pomyłek. Muszą one jednak przybrać kształt odrobionej lekcji. „Pomyłka – mówił – nie jest błędem, dopóki nie odmówi się jej naprawienia”.
Książka ta poświęcona jest właśnie owym „trudnym i wymagającym refleksji” decyzjom, jakie podejmował Kennedy. Znajdowały one odzwierciedlenie nie tylko w jego działaniach, ale i w myślach wyrażonych w jego pismach. Stanowią ciekawe lekcje dla współczesności. Pokolenia obecne powinny je odrobić, wyciągając właściwe wnioski z jego decyzji zarówno błędnych, jak i trafnych.