Opis treści
Piotrkowska Kolej Wąskotorowa, zbudowana głównie w celu usprawnienia transportu wapna z Sulejowa do Piotrkowa, przez 90 lat swego istnienia wpłynęła na rozwój sulejowskiego przemysłu wapienniczego. Licznie korzystali z niej także pasażerowie, była bowiem dogodnym środkiem transportu dla osób codziennie dojeżdżających do pracy czy szkoły, a w okresie wakacyjnym stanowiła ulubiony środek podróży turystów wypoczywających nad Pilicą i w okolicy Sulejowa. W czasie, gdy transport samochodowy nie był jeszcze tak rozwinięty, miała więc duże znaczenie dla lokalnej społeczności. Ze względu na niewielką prędkość stała się obiektem żartów, obowiązywał na przykład „zakaz zbierania grzybów podczas jazdy”.
Monografia Piotrkowskiej Kolei Wąskotorowej przedstawia historię tej kolei od momentu jej powstania w roku 1902 do czasu jej likwidacji, która następowała stopniowo w latach 2005–2008. Czytelnik ma więc okazję odbyć swoistą podróż historyczną kolejką wąskotorową z Piotrkowa Trybunalskiego do Sulejowa, „zatrzymując się” na kolejnych stacjach. Może też poznać tabor, jaki wykorzystywano na tej kolei.
Ogromnym atutem książki jest bogaty materiał ilustracyjny. Liczne zdjęcia, ryciny, mapy i schematy stacji mają również istotne znaczenie historyczne, bo dziś po wąskotorówce pozostały nieliczne ślady.