Opis treści
Książka jest antologią najpiękniejszych i najpopularniejszych pieśni patriotycznych: wojskowych, harcerskich, szkolnych i religijnych. Wśród nich znajdują się lubiane i często śpiewane przez pokolenia Polaków piosenki, takie jak: „Błękitne rozwińmy sztandary”, „Góralu, czy ci nie żal” czy „Idzie żołnierz borem, lasem”. Do każdego tekstu dołączone są linie melodyczne. Dzięki temu każdy czytelnik będzie miał możliwość poczuć się jak profesjonalny muzyk i samodzielnie wykonać popularne piosenki. Ponadto każda pieśń została opatrzona unikatowym opisem wyjaśniającym genezę utworu lub nawiązującym do historii naszego kraju. Jest to znakomity sposób do zgłębienia historii Polski, nie tylko tej znanej powszechnie, ale także faktów, które nie przebiły się do świadomości społeczeństwa. Przez to książka popularyzuje zamiłowanie do historii Polski. Treści publikacji zwracają uwagę czytelnika na związki Kościoła katolickiego z dziejami Polski.
Książka wzbogacona została o przystępny słownik pojęć patriotycznych oraz poczet patriotów polskich, w którym zostały ukazane sylwetki bohaterów narodowych, zarówno tych powszechnie znanych, jak i tych, o których historia rzadziej wspomina. Do książki dołączyliśmy tekst Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
„Księga patriotyczna. Cześć polskiej ziemi...” to publikacja, która promuje polską kulturę. Znajomość dziedzictwa narodowego, a takim bez wątpienia są pieśni patriotyczne, pozwala budować tożsamość każdego Polaka, sprzyja kształtowaniu postaw obywatelskich oraz poczuciu więzi społecznej i solidarności.
Wielkim atutem książki jest szata graficzna. Publikacja została zilustrowana obrazami i zdjęciami, które nawiązują do najważniejszych i najbardziej wzruszających momentów z dziejów Polski. Każdy Polak odnajdzie w niej natchnienie i pozytywne emocje.
Na dwóch płytach CD dołączonych do książki znalazły się pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru Polish Chamber Voices nagrane w kaplicy św. Józefa na Halach przy Jasnej Górze. Gościnnie na płycie wystąpił Adam Hutyra.
Autor: praca zbiorowa, pod red. Patrycji Szulc i Ireneusza Korpysia.