Opis treści
W ostatnich dekadach dokonał się znaczący postęp w zakresie liberalizacji międzynarodowej wymiany handlowej, jednak od kilku lat obserwuje się narastanie presji na stosowanie środków protekcjonistycznych w celu ochrony krajowych gospodarek przed skutkami globalnego kryzysu. Kwestia oddziaływania państwa na sferę wymiany z zagranicą staje się szczególnie ważnym obszarem dyskusji, zarówno po stronie teorii, jak i praktyki gospodarczej.
Książka stanowi unikatowe na polskim rynku wydawniczym i naukowym studium ekonomiczne problemów relacji między liberalizacją a protekcjonizmem w handlu międzynarodowym, postrzeganych przez pryzmat korzyści i zagrożeń dla wymiany handlowej Polski.
W szczególności w monografii analizowane są następujące zagadnienia: przebieg wielostronnej liberalizacji handlu artykułami przemysłowymi i rolnymi oraz jej skutki dla Polski, konsekwencje liberalizacji dla polskiego sektora usług, skutki liberalizacji przepływu kapitału dla polskiego handlu zagranicznego oraz przemiany strukturalne polskiego handlu zagranicznego po akcesji Polski do Unii Europejskiej, wraz z oceną stabilności strukturalnej polskiego eksportu na tle innych krajów UE z wykorzystaniem analizy taksonomicznej. Przedmiotem analizy są również szanse dla polskiego eksportu wynikające z wybranych dwustronnych umów handlowych Unii Europejskiej z krajami trzecimi oraz formy protekcjonizmu handlowego stosowane w okresie globalnego spowolnienia gospodarczego.