Opis treści
– Marysiu, napiszemy razem książkę. Co ty na to?
– Ekstra! – ucieszyła się dziewczynka. – A o czym? – Podniosła się na łokciach i patrzyła na tatę z zainteresowaniem.
– O dobrym wychowaniu, właściwym zachowaniu, manierach i zasadach, a także o tym, skąd się wzięły. Bo popatrz: dlaczego niektóre nam pasują, a innych zupełnie nie mamy ochoty przestrzegać? I dlaczego ich mimo to przestrzegamy, wierząc, że jednak warto?
W waszym domu codziennie słychać „Proszę”, „Dziękuję” i „Przepraszam”? Znakomicie! Czasem to jednak nie wystarcza, a rodzice zapominają, że dzieci nie należy ciągle poprawiać, ale naprowadzać na właściwe rozwiązanie.
Łukasz Walewski, wieloletni dziennikarz, tata dwóch dziewczynek i znawca savoir-vivre’u, z pomocą swojej córeczki Marysi udowadnia, że zasad nie trzeba się bać, bo to one pomagają nam poznać i zrozumieć świat. Wspólnie szukają rozwiązań, które uczą szacunku do innych ludzi i ich granic. Mali dyplomaci to książka, która stanie się inspiracją do ważnych rozmów o inności, stereotypach, walce z hejtem, czy życiu w czasie pandemii. Dzięki niej dowiecie się także, że etykieta to nie tylko naklejka na słoiku dżemu, a szparagi kroi się widelcem. Będziecie mogli zaprojektować wspólnie zaproszenie na przyjęcie urodzinowe czy stworzyć listę obowiązków domowych dla rodziców i dzieci, co pozwoli wam lepiej zrozumieć siebie nawzajem i zbliżyć się do siebie.
To nie jest kolejny poradnik o dobrym wychowaniu! Ta książka pokazuje, że nakazy i zakazy nie są drogą do wychowania „małego dyplomaty”. Jest nią dialog.
Czytelnik 26-11-2020
Czytelnik 26-11-2020
Książki trafiają na moją półkę, bo lubię styl autora, polecili mi je znajomi, albo po prostu jestem ciekawa. Tym razem ciekawiło mnie, jak rozmawiać z dziećmi, które już wiele rozumieją, ale jednak ciągle potrzebują, aby opowiadać im świat. Łukasz Walewski poruszając temat zasad rozmawia ze swoją...córką Marysią. Marysiu, dziękuję, że Twój tata napisał tę książkę, że napisaliście ją razem.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Zaczytane Strony 19-10-2020
Zaczytane Strony 19-10-2020
Napisanie książki to duży wyczyn, ale o wiele większym jest napisanie jej z własnym dzieckiem, na pewno wtedy cierpliwość rodzica wystawiona jest na ogromną próbę, ale ostatecznie może z tego wyjść bardzo fajny projekt. Pewnego wieczoru tata Marysi proponuję jej wspólne napisanie książki o dobrym zachowaniu, dziewczynka od razu radośnie podchodzi do tego tematu, ale nie wie za bardzo, co ma robić. Tata i córka dzielą się rolami, jedno będzie pisać i zadawać pytania a drugie rysować i na nie odpowiadać, dziewczynka nie jest na początku usatysfakcjonowana, ale finalnie się zgadza. Stworzenie tej książki to był świetny pomysł, napisana jest ona prostym językiem, czyta się ją tak, jakby naprawdę rodzic rozmawiał z dzieckiem i po prostu tę rozmowę zapisał. Książka podzielona jest na rozdziały i w nich mamy poruszone najważniejsze życiowe zagadnienia takie jak pożyczanie komuś swoich rzeczy czy też jak zachować się na placu zabaw i w podróży. Podglądając Marysie, patrzymy na to, jaki ona ma punkt widzenia na daną sytuację i jak ona jako dziecko na nie reaguje, widzimy, że dziecko nie zawsze wie jak się zachować lub postawa, którą przybiera, nie jest odpowiednia do danej sytuacji. Warto w takich momentach poznać stanowisko naszej pociechy, a potem wyrazić swoje zdanie i dopiero dojść do danych wniosków, nie wolno od razu narzucać swoich racji, bo dzieci i dorośli inaczej postrzegają różne rzeczy, ale to nie oznacza, że one robią to źle. Fajnie, że jest książka, która może pomóc rodzicom wytłumaczyć dziecku, jakie zachowania są akceptowalne, a jakie nie. Czasami nie spodziewamy się tego, że możemy spotkać osobę na wózku czy o innym kolorze skóry i zapominamy wcześniej porozmawiać o tym z dzieckiem, dlaczego ktoś wygląda inaczej niż my, wtedy ono reaguje spontanicznie, na pewno nie chce nikogo urazić, ale jednak jego słowa mogą być różne. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu taka sytuacja nie powinna się zdarzyć, nasze dziecko będzie świadome i nawet jak czegoś nie zrozumie, to poruszy ten temat z nami w wolnej chwili, a my będziemy dumni z jego postawy.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem