Opis treści
"Mistrzostwo umysłu" to książka dla każdego, kto pragnie przekroczyć własne granice i osiągnąć coś więcej – w sporcie i w życiu. Inspirujący przewodnik po tym, jak można samodzielnie ukształtować swoje niezbędne umiejętności umysłowe; obszerny zbiór praktycznych porad, sugestii i ćwiczeń porządkujących i usprawniających kompetencje mentalne oraz codzienne działania nie tylko sportowców; wreszcie – interesująca lektura.
Autorem poradnika wskazującego, jak rozwijać swoje kompetencje umysłowe, by osiągnąć mistrzostwo mentalne i życiowy sukces, jest były sportowiec, a obecnie doświadczony psycholog sportowy, pracujący m.in. z zawodnikami kadry narodowej. Również zapalony podcaster i edukator, który korzysta z różnych środków przekazu, głównie w mediach społecznościowych.
Przedstawiając na wstępie swoje inspiracje, przemyślenia i intelektualne wzory, Mateusz Brela odwołuje się m.in. do uznanych metod psychologicznych dr. Phila Stutza i profesora Terry'ego Orlicka oraz stworzonych przez nich konkretnych narzędzi do pracy nad sobą. Te teoretyczno-praktyczne założenia poprowadziły autora do szczegółowego przedstawienia własnej koncepcji „treningu mentalnego w praktyce” – w kolejnych rozdziałach omawia konkretne techniki i narzędzia do pracy nad emocjami, stresem, pewnością siebie, motywacją, koncentracją oraz nawykami i planowaniem, by wyposażyć swego czytelnika w umiejętności umysłowe niezbędne do efektywnego radzenia sobie z wyzwaniami czekającymi na drodze do umysłowego mistrzostwa.
Atrakcyjnym dopełnieniem książki jest segment „Lekcje od mistrzów”, w których goście Autora dzielą się swoimi receptami na to, jak znaleźć drogę do doskonałości. Od między innymi medalisty olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza, utytułowanego polskiego trenera Jacka Magiery, psychoterapeuty i eksperta od uzależnień Roberta Rutkowskiego do autorki jednego z najpopularniejszych blogów w Polsce, psycholożki Matyldy Kozakiewicz Segritty.
"Mistrzostwo umysłu" jest nie tylko inspirującym, kompetentnym poradnikiem; ma wszystkie walory publikacji edukacyjnej i motywacyjnej, a także dobrej, dyskretnej autobiografii, zwłaszcza we fragmentach odwołujących się do najwcześniejszych i nie najłatwiejszych doświadczeń Autora jako bardzo młodego człowieka i zarazem czynnego zawodnika oraz do jego obecnych dokonań w praktyce terapeutycznej.