Opis treści
Rosnąca liczba wojen i kryzysów każe zadać fundamentalne pytania o naturę systemu międzynarodowego, w którym przyszło nam żyć. W pionierskiej pracy „Nowy porządek globalny” Bartłomiej Radziejewski opisuje go jako pierwszy w nowożytnej historii porządek czterobiegunowy. Za pomocą analizy struktur międzynarodowych odsłania kotarę, zza której tytułowe „niewidzialne siły kierujące światem” wpływają na nasze codzienne życie. I na szanse naszego państwa w XXI wieku.
Autor, ekspert do spraw międzynarodowych, twórca i lider kilku instytucji analitycznych, poszukuje najlepszej możliwej ramy poznawczej na nowe czasy. Tworzy w związku z tym zarys pierwszej polskiej teorii realistycznej, przerywając błędne koło kopiowania zachodnich schematów myślowych. Skrojonych na użytek mocarstw i nieadekwatnych do sytuacji państwa średniego, jakim jest Polska.
Pozycja obowiązkowa dla pragnących zrozumieć specyfikę nowych czasów. W zaledwie kilkanaście tygodni od wydania entuzjastycznie przyjęta przez szereg polityków, wojskowych, ekspertów.
Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych zainteresowany w szczególności strukturą systemu międzynarodowego, rywalizacją mocarstw, sprawami europejskimi. Autor książki “Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”, współautor “Wielkiej gry o Ukrainę”, opublikował także setki artykułów, esejów i wywiadów. Pomysłodawca i współtwórca dwóch think tanków i dwóch redakcji, prowadził projekty eksperckie m.in. dla szeregu ministerstw, międzynarodowych korporacji, Komisji Europejskiej. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator, dziennikarz. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW.
Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W roku 2022 współtwórca i dyrektor programowy Krynica Forum. Publikował w wielu tytułach prasowych, od “Gazety Wyborczej” po “Gazetę Polską”.