Opis treści
„Otchłanie” Pilar Quintany to powieść psychologiczna prezentująca zaskakująco żywy i szczery portret Kolumbii w latach 90.
Ośmioletnia Claudia jest jedynaczką. Mocno związana z matką, ma znacznie chłodniejszą relację z ojcem skupionym na prowadzeniu rodzinnego interesu ze swoją siostrą. Ciąg wydarzeń sprawia, że ich spokój nagle zostaje zakłócony. Matka Claudii po zakończeniu burzliwego romansu popada w depresję. Swoje lepsze dni spędza na gotowaniu, czytaniu rozrywkowych magazynów i pielęgnowaniu roślin, których ma tak wiele, że salon zaczyna przypominać dżunglę.
Im bardziej matka Claudii jest zimna i zdystansowana, tym bardziej córka pragnie jej uwagi i miłości. Dziewczynka wyczuwa ponure nastroje rodziców i za wszelką cenę stara się przywrócić w rodzinie równowagę, co odbija się mocno na jej zdrowiu. „Otchłanie” pokazują, jak dzieci są w stanie rozpoznać złożone sytuacje i dynamikę świata dorosłych, nawet jeśli nie potrafią ich w pełni zrozumieć. Ukazują także sprzeczności dzieciństwa; jego kruchość, a zarazem niezwykłą odporność. Dotykają również trudnego tematu traum rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
„Otchłanie” podbiły serca jury nagrody Alfaguara, czyniąc Pilar Quintanę jedną z najbardziej urzekających autorek z Ameryki Łacińskiej.