Opis treści
Ozdoby osobiste, te dawne i te dzisiejsze, postrzegane są najczęściej jako przedmioty dekoracyjne, służące jedynie upiększaniu stroju lub ciała. Niniejsza książka obala ten mit pokazując, że biżuteria niesie również wyraźny przekaz informujący o statusie społecznym i majątkowym, płci, tożsamości etnicznej lub wierzeniach użytkowników ozdób.
Rozważania dotyczące funkcji i znaczenia ozdób osobistych podjęte zostały w 12 artykułach, które przedstawiają ten temat z perspektywy prahistorii i starożytności - od VI po I tysiąclecie p.n.e., na terenach od Egiptu, poprzez Bliski Wschód, Zatokę Perską aż po Kaukaz. Autorzy wywodzący się z kilku ośrodków naukowych z całego świata analizują różnorodne aspekty biżuterii zwracając szczególną uwagę na kontekst znalezisk. Takie ujęcie pozwala zrozumieć, kto i dlaczego używał biżuterii i pokazuje, jak wiele ważnych informacji o funkcjonowaniu dawnych społeczeństw może przynieść studium ozdób osobistych.
Opublikowane artykuły są w większości efektem warsztatów pod tym samym tytułem zorganizowanych przez redaktorów niniejszego tomu podczas VIII Międzynarodowego Kongresu Archeologii Bliskiego Wschodu (8 ICAANE), który odbył się na Uniwersytecie Warszawskim w 2012 roku.