Opis treści
Pobudzić do myślenia o polityce społecznej w końcu pierwszej dekady XXI wieku – taki właśnie cel stawialiśmy przed sobą, przystępując do pisania tej książki. Bezpośrednią inspiracją do jej powstania jest kryzys gospodarczy, który pojawił się w 2008 r. w USA i stopniowo stał zjawiskiem ogólnoświatowym. Jednocześnie tytuł opracowania sugeruje, że również sama polityka społeczna znajduje się w kryzysie. Świadczy o tym – z jednej strony niemożność uporania się poszczególnych krajów z wieloma kwestiami społecznymi, takimi jak np. bezrobocie, ubóstwo, głębokie nierówności społeczne. Z drugiej strony, systemy świadczeń i usług socjalnych coraz częściej nie są w stanie zagwarantować odpowiednio wysokiego poziomu zaspokojenia ważnych potrzeb ludności. Co więcej, niski jest również status polityki społecznej wśród innych rodzajów działalności władz publicznych, czemu towarzyszy szeroko rozpowszechniona opinia, że to właśnie niezmierna rozbudowa działalności socjalnej państwa jest jedną z ważniejszych przyczyn obecnych trudności gospodarczych rozwiniętego świata.
Publikacja składa się z dwóch bloków. W pierwszym z nich zatytułowanym Perspektywy rozwoju polityki społecznej w Polsce i świecie współczesnym, znalazły się opracowania o charakterze ogólnym, zawierające analizy kryzysu, w jakim znalazły się obecnie kraje rozwinięte. W części tej zaprezentowano również możliwe scenariusze rozwoju polityki społecznej w najbliższych kilkunastu latach.
W drugim bloku, zatytułowanym Projekcje i remedia zawarliśmy teksty, których autorzy próbują przewidzieć – na podstawie już widocznych zjawisk i koncepcji teoretycznych – konsekwencje obecnego kryzysu zarówno dla jednostek, rodzin i grup społecznych, jak i dla wybranych dziedzin polityki społecznej. W tej części znalazły się również opracowania charakteryzujące programy działań antykryzysowych, podejmowanych przez wybrane kraje rozwinięte.
Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.