Opis treści
Tam, gdzie duchy istnieją naprawdę
Dla wielu z nas Japonia to połyskujące światłami miasta, sushi i manga. Tylko nieliczni zapuszczają się na ciche tereny wiejskie, gdzie tradycja jest głęboko zakorzeniona, a lasy – święte.
Lorenzo Colantoni zabiera nas w podróż po mniej znanej Japonii, od gór wokół dawnej cesarskiej stolicy Nara po nadmorskie miasto Tanabe. Razem z autorem przemierzamy opuszczone wioski i zakątki będące od wieków miejscami kultu i medytacji. Wędrujemy ścieżkami wśród tysiącletnich drzew czczonych jako bóstwa. Colantoni przywołuje zapomniane tradycje i wierzenia, ukazując, jakie znaczenie mają lasy w życiu ludzi. Spotkania z archeologami, projektantem tradycyjnych ogrodów czy z mnichami sintoistycznymi pozwalają zrozumieć odwieczny model współistnienia człowieka z naturą. Są także okazją do refleksji nad poziomem świadomości ekologicznej w kraju, który bardzo powoli przystosowuje się do zmian.
Powrót do świętych lasów to hołd naturze i jej duchowemu wymiarowi. To też droga do lepszego poznania samego siebie i świata wokół nas.
Ta książka zabierze Cię w tajemniczy świat japońskiej kultury, historii i przyrody. Lorenzo Colantoni z szacunkiem i czułością opisuje relacje między światem materialnym oraz tym, co ulotne i niewidzialne. Zanurzając się w lekturze, słyszymy, czujemy i smakujemy historie, którymi się z nami dzieli.
Jacek Gawroński, certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych
www.shinrinyoku.pl
Niezwykle poetycki opis podróży Europejczyka przeradza się w refleksję o sakralizacji przyrody, lasów czy gór przez Japończyków. Zatapiając się w aurze świętości, odkrywamy skomplikowaną pierwotną, mało znaną duchowość.
Prof. Łukasz Łuczaj, botanik, popularyzator dzikiej kuchni i naturalnych ogrodów
Lorenzo Colantoni – jest niezależnym dziennikarzem, autorem książek i filmów dokumentalnych. Zajmuje się przestępstwami przeciwko środowisku, geopolityką transformacji energetycznej oraz wpływem kwestii środowiskowych na kulturę i społeczeństwo na całym świecie. Prowadził badania w Afryce Subsaharyjskiej, Europie i Azji. Współpracuje z „National Geographic” i „La Repubblica”.