Opis treści
Znaczenie przestępczości finansowej w ostatnich latach niepomiernie wzrosło, zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i polskim. Deformuje ona konkurencję rynkową, zagraża relacjom społecznym, podkopuje zaufanie i podmywa fundamenty finansowe uczestników życia gospodarczego, a przez ubytki wpływów podatkowych zwiększa napięcia społeczne. Książka, poświęcona przestępstwom bankowym, ubezpieczeniowym oraz korporacyjnym, jest tomem inaugurującym nową serię wydawniczą pt. Przestępczość finansowa. O rosnącej skali, znaczeniu i skomplikowaniu przestępstw finansowych, w różnych obszarach działalności świadczą nie tylko statystyki, ale i wszechobecne zagrożenie nimi. Od prymitywnych napadów na banki i bankomaty, aż po wyrafinowane socjotechniki prania pieniędzy, phishingu i ataki hakerskie – nikt nie jest wolny od tych zagrożeń. Reakcją na zagrożenia są instrumenty obronne i profilaktyka: zabezpieczenia techniczne, regulacje, wyspecjalizowane służby, techniki defensywne, edukacja.
Książka podzielona została na trzy części, każdy po dwa rozdziały, obejmujące: przestępczość bankową i ubezpieczeniową; analizę, ryzyko i kontrolę w organizacji gospodarczej; błędy i oszustwa, oraz normy i etykę w rachunkowości. Publikacja wypełnia występującą aktualnie lukę na rynku wydawniczym w obszarze detekcji, profilaktyki i zwalczania przestępstw finansowych.
Monografia stanowi kompendium wiedzy adresowanej do różnych grup Czytelników, między innymi:
- osób szukających ochrony przed zagrożeniami utraty majątku finansowego, w tym zwłaszcza klientów banków i ubezpieczycieli, oraz wszystkich zainteresowanych wiedzą z zakresu nauk ekonomicznych, finansów, bankowości, zarządzania, prawa i bezpieczeństwa;
- pracowników instytucji finansowych, zwłaszcza banków, towarzystw ubezpieczeniowych i instytucji płatniczych;
- urzędników instytucji państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za zwalczanie przestępstw finansowych: organów ścigania, instytucji nadzorczych i regulacyjnych, tak na poziomie ogólnokrajowym, jak i na poziomie urzędów lokalnych;
- przedsiębiorców oraz menedżerów i specjalistów przedsiębiorstw, odpowiedzialnych za zabezpieczenie firmy przed ryzykami nieprawidłowości i oszustw finansowych.