Opis treści
PRZEWODNIKI PO FILOZOFII to pierwsza w Polsce seria książkowa, której celem jest zdanie sprawy z aktualnego stanu badań naukowych w zakresie wszystkich podstawowych dyscyplin filozoficznych oraz poszczególnych okresów historii filozofii. Adresatami serii są zarówno wykładowcy i studenci filozofii, jak i szersze grono czytelników.
Każda pozycja w serii jest zbiorem artykułów autorstwa czołowych polskich znawców przedmiotu. Oprócz uporządkowanej prezentacji najważniejszych wątków filozoficznych debat, czytelnik otrzymuje jasne wskazówki bibliograficzne, dzięki którym będzie mógł pogłębić swoją wiedzę w oparciu o najnowsze publikacje na dany temat.
Redaktorzy serii:
Sebastian Tomasz Kołodziejczyk&Janusz Salamon
PRZEWODNIK PO EPISTEMOLOGII prezentuje najważniejsze pojęcia, stanowiska i spory obecne we współczesnej epistemologii jako dyscyplinie filozoficznej. Całość podzielona została na pięć części. Pierwsza dotyczy pojęcia prawdy i prezentuje najnowsze teorie prawdy oraz historię tego pojęcia. Druga część dotyczy problemu sceptycyzmu, który jest największym wyzwaniem dla epistemologii, ponieważ kwestionuje poznawalność prawdy i posiadanie przez ludzi wiedzy. Artykuły w tej części przedstawiają sposoby definiowania wiedzy, historię sceptycyzmu i współczesne jego formy oraz odpowiedzi na sceptycyzm. Trzecia część dotyczy najważniejszych źródeł wiedzy. Omawiane są: samowiedza, percepcja i pamięć oraz świadectwo i autorytet. Czwarta część podejmuje pytanie, czy doświadczenie jest jedynym rodzajem wiedzy. Przedmiotem analizy jest tutaj wiedza a priori, rola języka w poznaniu i spór pomiędzy empiryzmem, racjonalizmem i irracjonalizmem. Ostatnia część dotyczy najnowszych tendencji w epistemologii: naturalizacji epistemologii i jej relacji do kognitywistyki..