Opis treści
W książce Przewodnik po tajemnicach nauki pisarz i redaktor Robert Cave przedstawia 100 niezwykłych teorii i eksperymentów, które zaplanowano i przeprowadzono w imię nauki. Od klonowania zwierząt do ludzi cyborgów i od polowania na neutrina do teorii chaosu – Cave ukazuje każdy eksperyment i odkrycie w jego naukowym kontekście, tworząc porywający przewodnik po najosobliwszych wydarzeniach w historii nauki.
Wiedza naukowa jest owocem ludzkiej ciekawości. Większa jej część wypływa z logicznego rozumowania, ale czasami pojawia się ona w nieoczekiwanych miejscach i daje nieprzewidziane wyniki. Naukowcy niekiedy ryzykują narażenie się na śmieszność, a także gotowi bywają narazić własne zdrowie, również psychiczne, wykorzystując siebie samych jako króliki doświadczalne w niebezpiecznych eksperymentach, takich jak przecinanie i ponowne łączenie własnych nerwów lub zażywanie eksperymentalnych leków. Cokolwiek jednak czynią, celem w ich pogoni za lepszym rozumieniem jest nauka w swej najczystszej formie.
W książce Przewodnik po tajemnicach nauki Robert Cave opowiada o 100 teoriach naukowych i eksperymentach, które wywarły wielki wpływ na poszczególne dziedziny nauki. Niektóre budziły kontrowersje; inne wydawały się wręcz dziwaczne. Ale Cave udowadnia, starannie i wyczerpująco, że tylko poprzez zadawanie dziwnych pytań i uważne analizowanie odpowiedzi naukowcy są w stanie tworzyć postęp. Eksperymenty, które na pierwszy rzut oka wydają się osobliwe, powiększają naszą wiedzę o nas samych i o otaczającym nas świecie. Doprawdy, wiele badań dało nieoczekiwane rezultaty, oferując nowe perspektywy naukowych dociekań.
Książka Przewodnik po tajemnicach nauki podzielona jest na rozdziały dotyczące ludzkiego ciała, psychologii, społeczeństwa, naszej planety i wszechświata. Niektóre z opisanych eksperymentów mogą wydawać się, według dzisiejszych norm, dziwaczne lub nawet niemoralne, niemniej jednak czytelnik tej książki zyska wiedzę o tym, jak dzięki wspaniałej, choć czasem zaskakującej pracy naukowców, zyskuje cała ludzkość.