Opis treści
W książce przedstawiono zasady prowadzenia rachunkowości w poszczególnych formach organizacyjnych jednostek sektora finansów publicznych, a w szczególności w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych na każdym z trzech szczebli samorządu terytorialnego z uwzględnieniem rozwiązań wprowadzonych ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. i wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych. W kolejnych rozdziałach pracy omówiono zagadnienia takie, jak:
- gospodarka finansowa jednostek sektora finansów publicznych,
- ogólne zasady rachunkowości w jednostkach sektora finansów publicznych,
- rachunkowość budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, z uwzględnieniem dochodów i wydatków jednostek budżetowych, ustalania wyniku finansowego, rozliczeń zakładów samorządowych z budżetem i pozostałych obszarów rachunkowości w podmiotach sektora finansów publicznych,
- rachunkowość budżetu środków europejskich,
- rachunkowość budżetu zadaniowego.
Każdy rozdział rozpoczyna ogólna charakterystyka prezentowanych w nim zagadnień i związanych z nimi podstawowych pojęć. Omawiane w rozdziałach szczegółowe problemy rachunkowości są poparte przykładami rozwiązań ewidencyjnych. Poszczególne podrozdziały kończy podsumowanie poruszanych w nich treści, co sprzyja wyeksponowaniu najistotniejszych kwestii merytorycznych. Poszerzenie wiedzy umożliwia natomiast zamieszczony po każdym rozdziale zestaw literatury przedmiotu. Taka konstrukcja jest bardzo ważna, ponieważ książka jest adresowana do studentów kierunków ekonomicznych, słuchaczy studiów podyplomowych, a także osób zajmujących się rachunkowością w jednostkach sektora finansów publicznych.
Autorzy pracy są pracownikami naukowymi Instytutu Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego i Pracowni Rachunkowości w Katedrze Ekonomii Menedżerskiej i Rachunkowości Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.