Opis treści
Kim są single i singielki i ile osób żyje bez partnera w Polsce? Jaka jest dynamika życia w pojedynkę – kto i jak długo pozostaje bez pary? Jaki jest stosunek osób niemających partnera do życia w pojedynkę – ilu jest singli z wyboru, czy planują tak żyć na stałe i czy są ze swojego życia zadowoleni? Czym różni się życie singielek i singli? Jakie doświadczenia specyfikują życie bez pary przed trzydziestką, a jakie później? Jakie są biografie intymne singli i singielek – czy i w ilu związkach byli, dlaczego są sami, jakich partnerów szukają, czy prowadzą aktywne życie seksualne?
Przedkładana czytelnikowi książka daje odpowiedzi na te i inne jeszcze pytania dotyczące doświadczeń osób żyjących w pojedynkę w Polsce. Celem publikacji było stworzenie szczegółowej, kompleksowej i komplementarnej charakterystyki osób żyjących w pojedynkę w odwołaniu do badań na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Uwzględniono więc w niej różne zmienne empiryczne, których wzajemne relacje definiują charakter bycia singlem i singielką. Podjęto także próbę analizy doświadczeń związanych z życiem bez pary jako etapu biograficznego kobiet i mężczyzn. Celem było także rozpoznanie tej sfery życia singli i singielek, która dotąd w badaniach zjawiska życia w pojedynkę nie była podejmowana, czyli intymności i seksualności.
Intencją autorów było przygotowanie opracowania będącego źródłem szczegółowych danych, w którym opis przeważa nad interpretacją. Raport ten przeznaczony jest nie tylko dla badaczy przemian życia intymnego, rodzinnego, ale także dla wszystkich osób szukających informacji statystycznych na temat życia w pojedynkę – studentów, dziennikarzy/publicystów itp.