Opis treści
Lektura niniejszego zbioru refleksji na temat Ewangelii wg św. Łukasza pozwoli czytelnikowi, aby rozpoczął jedyną w swoim rodzaju podróż: ku tajemnicy Boga i tajemnicy człowieka. Pozwoli mu wyjść na spotkanie Boga, którego miłosierdzie ma imię, ciało, serce i myśli Jezusa z Nazaretu, Emmanuela – „Boga z nami”. Ów niezrównany Samarytanin – jak podkreśla we wstępie do książki F. Pisani – to Bóg macierzyński, który „nie ma względu na osoby”, natomiast proponuje jako podstawowy krok życie miłością, namacalną i bezinteresowną. Można by rzec, że zanim ktoś stanie się wierzącym, powinien dojrzeć w szkole człowieczeństwa, gdyż chodzi o życie niezliczonych osób i własne. Polemiczny styl zaproponowanych przez ks. Farinę niedzielnych homilii na rok liturgiczny C sprawia, że czyta się je jednym tchem. Wnikliwe ukazują one Syna Bożego, pochylającego się nad każdym grzesznikiem z miłością, która pozostaje niezbywalna i ponadczasowa. W ten obraz autor wpisuje współczesne realia związane zarówno z przesiąkniętym materializmem i pragmatyzmem światem, jak i kondycją zmagającego się dziś z wieloma wyzwaniami Kościoła. To słowa, które zostawiają ślad i każą nam stanąć twarzą w twarz z samymi sobą.
Marcello Farina, ur. w 1940 r. w Riva del Garda, Włochy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 r. Teolog i dr filozofii, wieloletni nauczyciel akademicki i wychowawca młodzieży. Obecnie wykłada w Instytucie Nauk Religijnych i na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Trydencie. Autor licznych rozpraw m.in. z zakresu historii teologii oraz dziejów Kościoła trydenckiego.
Odbiorcy
- duszpasterze poszukujący inspirujących i śmiałych pomysłów przy opracowywaniu kazań
- wszyscy zainteresowani pogłębionym i trafnym komentarzem do słowa Bożego
Dlaczego warto przeczytać tę książkę
- to doskonała pomoc dla księży, opracowana przez kapłana z długoletnim doświadczeniem w pracy naukowej i duszpasterskiej
- zawiera ciekawy, odwołujący się do aktualnych wydarzeń komentarz do Ewangelii niedzielnych na rok C, który może być wykorzystany w praktyce homiletycznej
- żywy, polemiczny język, jakim posługuje się autor, uatrakcyjnia lekturę tych zakorzenionych w Ewangelii wg św. Łukasza i wpisujących się we współczesne realia refleksji.