Opis treści
Adonizacja, egotyzm atrybucyjny, imago czy parentyfikacja – to niektóre z haseł, jakie znajdziesz w tym słowniku. Niektóre z nich mogą wprawiać w zakłopotanie nawet nasz edytor, uporczywie poprawiający koluzję na kolizję, a preswazję na perswazję…
Takie pojęcia, nieoczywiste i zaskakujące zawiera ten słownik. Obejmuje około 250 haseł, omówionych w oparciu o współczesną wiedzę psychologiczną. Ich znaczenie przybliżone jest przykładami. Pod hasłem syndrom sztokholmski przeczytamy historię wielkiej miłości kasjerki banku do rabusia, który podczas napadu trzymał ją na muszce. I znajdziemy wyjaśnienie, jak zrodziło się to uczucie.
Reaktancja, prokrastynacja, aleksytymia – warto znać te terminy, pozwolą nie tylko zabłysnąć w towarzystwie, ale też lepiej zrozumieć reakcje własne i innych ludzi. A ponieważ, jak twierdził Ludwig Wittgenstein, „Granice języka są granicami naszego świata”, książka ta na pewno poszerzy nam świat.
Dr Dorota Krzemionka jest psychologiem, redaktorem naukowym i zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Charaktery”. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka m.in. „Bliżej siebie” i „Bliżej ludzi”, cyklu rozmów z Mistrzami.