Opis treści
Znacznie mniej wiedzielibyśmy o geopolitycznych przemianach we współczesnym świecie, gdyby nie tacy ludzie, jak Sir Laurens van der Post. Jego bogatą biografią można by obdzielić co najmniej kilka osób.
Van der Post był jedną z najbardziej wpływowych postaci naszej epoki. Był świadkiem wielu historycznych przemian w Europie, Afryce i Japonii, w swym długim życiu poznał wiele najznamienitszych postaci życia politycznego i społecznego. W rozmowie z Jeanem Markiem Pottiez dzieli się swymi pomysłami oraz opiniami na wiele różnorodnych tematów – filozoficzna refleksja przeplata się tu z politycznymi komentarzami i niezwykłymi historiami ludzi, których van der Post spotkał na swej drodze. Da się wyczuć, że jego poglądy i koncepcje powstały pod wpływem nietuzinkowych doświadczeń i niesamowitych wyzwań.
Buszmeni, Afryka, stosunek człowieka do zwierząt (przepiękne opowieści o słoniach), Japonia i japońskie obozy jenieckie, umiejętność przebaczenia wrogowi, Jung, rozwój duchowy, Churchill, Smuts, Mountbatten... Łatwo byłoby pominąć wiele kwestii poruszanych przez van der Posta, ale powyższy wybór tematów pozwala domyślić się, jak szeroki ich zakres znajdziemy w książce.
„The Times”
Niezwykle wciągająca książka zawierająca głębokie przemyślenia na temat życia, jakie swego czasu wiódł van der Post, a do tego przekazuje niesamowite koncepcje i opinie. Jest niekonwencjonalna, inspirująca, optymistyczna, mądra i prawdziwa w całkiem nowy, niespotykany dotąd sposób.
„Sunday Express”
Laurens van der Post (1906-1996) – wychowany w Afryce brytyjski pisarz i podróżnik, farmer i bohater wojenny (służył w Afryce i Azji), doradca wielu szefów brytyjskich rządów i bliski przyjaciel księcia Karola, ojciec chrzestny księcia Williama, także pedagog, dziennikarz, filozof i producent filmowy. Brał udział w wielu wyprawach odkrywczych w Afryce. Nakładem W.A.B. ukazała się jego książka Wyprawa w głąb interioru.