Opis treści
Książka opisująca charakterystyczne dla współczesnego kapitalizmu zjawisko spirali wzrostu, pozwala nie tylko lepiej zrozumieć przyczyny niedawnego kryzysu ogólnoświatowego, także pomaga zmniejszyć ryzyko podjęcia błędnych decyzji gospodarczych w przyszłości.
Niniejsze rozważania nad spiralą wzrostu są próbą stworzenia podstaw nowoczesnej teorii gospodarki. Konwencjonalna teoria pozostaje pod wpływem teorii neoklasycznej i dlatego zabrnęła w ślepą uliczkę, z której jest tylko jedno wyjście – wycofanie się (przynajmniej) do miejsca przed rozwidleniem w ślepy zaułek. Miejscem tym jest teoria klasyczna. Potrzeba więc nowego wyłomu, i to w tym samym miejscu, czyli od strony pieniądza, lecz z nowym podejściem. Chodzi o uporządkowanie podstawowych twierdzeń różnych teorii ekonomicznych w spójnym kontekście, w którym znajdzie swój wyraz immanentna dla nowoczesnej gospodarki tendencja wzrostowa. W ujęciu zaprezentowanym w tej książce różne teorie szczegółowe wbrew owym podziałom i bez popadania w sprzeczności są po prostu pogłębieniem wyjaśnienia tego samego stanu rzeczy – spirali wzrostu. Trzeba jednak pamiętać, że mechanizm rynkowy z powodu niedoskonałości, zwłaszcza jego podstaw instytucjonalnych, jest stale zagrożony i dlatego co pewien czas dochodzi do recesji. Niebezpieczeństwo regresu pozwala zrozumieć, dlaczego wołanie o wzrost zagłusza obawy o jego skutki uboczne, gdy tylko stopy wzrostu zaczynają spadać.
Hans Christoph Binswanger
Hans Christoph Binswanger (ur. w 1929 r. w Zurychu) należy do najwybitniejszych współczesnych ekonomistów na świecie; w latach 1969-1994 był wykładowcą ekonomii na Uniwersytecie St. Gallen w Szwajcarii; dyrektor Wspólnoty Badawczej Ekonomii Narodowej w latach 1967-1992, a w latach 1992-1995 dyrektor Instytutu Gospodarki i Ekologii – pierwszego instytutu naukowego w krajach niemieckojęzycznych łączącego problematykę ekonomiczną i ekologiczną.