Opis treści
Prezentowana publikacja wpisuje się w wyjątkowy cykl książek wydanych przez Bibliotekę Narodową, poświęconych dokumentowaniu życia społeczności żydowskiej II Rzeczypospolitej.
Po opublikowanych dotychczas – Afiszu żydowskim w II Rzeczypospolitej, Dokumentach życia społecznego Żydów polskich (1918–1939) w zbiorach Biblioteki Narodowej, Żydowskich drukach ulotnych w II Rzeczypospolitej w zbiorach Biblioteki Narodowej, t. I i II, Palestynie w żydowskich drukach ulotnych wydanych w II Rzeczypospolitej, a także dwóch pozycjach przybliżających życie i działalność żydowskich mieszkańców Łodzi oraz Lublina – autorki wprowadzają czytelnika w nieistniejący już klimat przedwojennego Łukowa.
Tym razem przekazują do rąk czytelników 122 afisze pochodzące ze zbiorów Zakładu Dokumentów Życia Społecznego BN, drukowane od 1922 do 1933 roku, wydane w Łukowie przez żydowskie partie, organizacje, stowarzyszenia i instytucje działające na terenie II Rzeczypospolitej.
Odczyty, akademie, bogata działalność kulturalna, polityczna i charytatywna, aktywne wspieranie osadnictwa w Palestynie, to tylko część codziennego życia żydowskiego społeczeństwa Łukowa znakomicie sportretowanego w niniejszej publikacji.