Opis treści
Wyobrażenia o mieście są zmienne i różnorodne, czasami budowane pod wpływem uogólnionych definicji, opartych na badaniach historyczno-socjologicznych, ale znacznie częściej wynikają z naszych indywidualnych doświadczeń i wspomnień. Tom ósmy „Studiów z Architektury Nowoczesnej” zatytułowany Architektura miast to opowieść o miastach – różnorodnych, wielobarwnych, z niepowtarzalną atmosferą, charakterystycznymi zapachami i bagażem historii; o miastach tworzonych przez kolejne pokolenia, które pokładały nadzieje, że staną się one nowoczesne, będą wyspami wolności i miejscem przyjaznym do życia.
W tomie znalazły się opracowania dotyczące paryskich fontann, tablic pamiątkowych w Charkowie, żydowskiej spuścizny architektonicznej we Lwowie. Za przyczyna wieżowca Woolwortha przeniesiemy się na nowojorski Manhattan z początku XX wieku. Odbędziemy spacer po warszawskim city i modernistycznym blokowisku, a także podróż po dworcach Japonii i Europy, które pełnią nie tylko funkcje związaną z transportem publicznym, ale także stanowią nowoczesną przestrzeń kulturotwórczą.
Spis treści
Joanna Kucharzewska
Architektura miast. Refleksje o przestrzeni miejskiej od XIX do XXI wieku
Marcin Jaworski
Codzienna sztuka praktykowania miasta – taktyki chodzenia, pamiętania, wyobrażania i ewokowania obrazów przestrzeni miejskic
Ewa Maria Kido
Sztuka na dworcach kolejowych w Japonii i Europie
Catherine Luscinski
Paryskie fontanny Wallace’a
Lubow Żwanko
Tablice pamiątkowе w przestrzeni miejskiej Charkowa: polskie akcenty
Jurij Biriulow
Dawna architektura żydowska we Lwowie: okresy i kierunki rozwoju
Lidia Gerc
Nowoczesność ubrana w gotyk – Woolworth Building w Nowym Jorku
Tomasz Ziemkiewicz
Zachodni Rejon Centrum w kontekście historii powojennego rozwoju zabudowy Śródmieścia Warszawy