Opis treści
Kolekcja pod patronatem Prof. Normana Daviesa
Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: sto dwadzieścia tysięcy ludzi przeszło
dwanaście tysięcy kilometrów. Rozsypani po „nieludzkiej ziemi” Polacy stawili się na wezwanie generała Andersa, licząc na ocalenie. Granice Związku Sowieckiego przekraczali z nadzieją na powrót do domów. Gdy zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, wiedzieli już, że nadzieje te pozostaną niespełnione. To oni stali się namiastką wolnej Polski. Żołnierzom towarzyszyli cywile: dzieci, kobiety, starcy. Wszyscy oni próbowali normalnie żyć: działały szpitale, szkoły, sierocińce. Trudy ich marszu, codzienne rozterki, poświęcenie w boju, drobne radości i wielkie dramaty składają się tę na opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.
W kolekcji „Szlak Andersa” pokazujemy ogromną różnorodność ludzi dowodzonych przez generała Andersa, cały wachlarz ich uczuć i przeżyć. W każdym z 40 tomów zamieszczono nieznane relacje świadków, niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.
T. 7
Zmowa bandytów
Sojusz niemiecko – sowiecki
Panorama polskiej martyrologii na początku II wojny światowej.
Sojusz Hitlera ze Stalinem spowododował, że naród i państwo polskie znalazły się w tragicznej sytuacji, którą dodatkowo potęgowała zdrada ze strony sojuszników.
Rozpoczęto realizację bardzo skrupulatnego planu najazdu niemieckiego na Polskę, sporządzonego jeszcze w 1934 r.
Szokującymi następstwami zmowy totalitarnych reżimów stały
się: rozbiór kraju przez Niemców i Sowietów, śmierć paruset tysięcy Polaków z rąk obu zaborców oraz deportacje paru milionów w głąb Rosji. Hitlerowcy i bolszewicy mordowali Polaków równolegle, jakby ścigając się, kto zstrzeli, zaatakuje bądź sponiewiera więcej. W latach 1939-1941 nie było w Europie kraju ani narodu tak dotkniętego bestialstwem i zbrodniami wojennymi jak Polska i Polacy.