Opis treści
O. Anselm Grün i mistrz zen o. Willigis Jäger – benedyktyni, dwaj spośród najbardziej znanych duchowych autorów krajów niemieckojęzycznych, decydują się na publiczną, szczerą rozmowę o najważniejszych sprawach wiary.
Niniejsza książka znajdzie z pewnością czytelników i czytelniczki. Otwarta rozmowa obydwu duchowych przewodników dostarcza odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące życia i wiary, ubogaca i skłania do dalszych osobistych pytań.
Jak napisał Jacek Prusak SJ we Wstępie do niniejszej książki, dialog prowadzony przez autorów, wszystkim może pomóc lepiej zrozumieć, ze bez duchowości człowiek sam siebie ogranicza. Ostatecznie jednak przed każdym z nas stanie pytanie, w jakiego Boga wierzy? Czy w „Boga rozpryskanego, Boga w sprayu, który jest trochę wszędzie, ale nie wiadomo, czym jest”, czy Boga objawiającego się w historii, ponadreligijnie, ale nie poza wiarą? Jak mogę być osobą, jeśli Rzeczywistość Ostateczna jest nieosobowa? Ta książka pokazuje, jaką wagę mają te pytania, jakie pociągają za sobą konsekwencje.
W Polsce książki obydwu Autorów są niezwykle popularne - dla wielu z nas Autorzy stali się duchowymi przewodnikami i nauczycielami. Na język polski przetłumaczono ponad 100 książek o. Anselma Grüna i kilkanaście pozycji o. Willigisa Jägera. Niniejsza książka to relacja ze spotkania równorzędnych partnerów, wypełnionego opowiadaniami o własnych doświadczeniach duchowych, ich przekonaniami i wzajemnym respektem wobec drogi życia i wiary drugiego. Ich rozmowa ubogacona jest osobistym stylem myślenia i pisarstwa obu autorów.
O. Willigis Jäger i o. Anselm Grün są nie tylko kolegami – łączy ich również wspólna historia. Znają się niemal całe życie, począwszy od wczesnego spotkania w rolach ucznia i nauczyciela, aż po wspólne działanie we wspólnocie zakonnej opactwa benedyktynów z Münsterschwarzach. Przebyli wspólnie długą drogę wiary. Ojciec Anselm jest do dziś głęboko zakorzeniony we wspólnocie klasztornej benedyktyńskiego opactwa. Działa tam jako kapłan, przewodnik duchowy, kierownik kursów oraz jako ekonom. Droga ojca Willigisa prowadzi poza ściśle określone klasztorne otoczenie – od ponad dziesięciu lat działa w Centrum Rozwoju Duchowego.
Dokąd zaprowadziły ich duchowe poszukiwania? Czy do ponadosobowego doświadczenia Boga, czy do ostatecznego zadomowienia i powierzenia się absolutnemu „Ty” Boga?
W otwartej rozmowie obaj Autorzy odpowiadają na pytania, które nurtują obecnie wielu współczesnych ludzi. Ich doświadczenie wiary może pomóc Czytelnikom w znalezieniu własnej ścieżki.