Opis treści
Wszechstronna biografia Józefa Tischnera we wspomnieniach od domu rodzinnego po długie umieranie to kapitalna „biografia” Polski drugiej połowy XX wieku.
Mimo braku czasu, zawsze znajdował go dla każdego. Jak to robił? Jakim był człowiekiem? Czym były dlań dom i ukochane góry, bez których nie powstałaby słynna „Filozofia po góralsku”? Dlaczego tak ważne były dla niego dzieci, dla których celebrował specjalne msze? Dlaczego w Radiu Maryja mówiono o nim „tak zwany ksiądz Tischner”? Czym była przyjaźń z Karolem Wojtyłą? Co dziś powiedziałby nam Tischner?
„Wiesz, kiedy patrzę na moją robotę jako księdza i filozofa, wtedy łapię się na tym, że przez te kilkadziesiąt lat pracowałem głównie nad ludzką nadzieją” - Józef Tischner.
O księdzu Tischnerze opowiadają członkowie jego rodziny, znajomi, przyjaciele, współpracownicy. Są wśród nich osoby, których nikomu nie trzeba przedstawiać, m.in.: ksiądz Adam Boniecki i Krzysztof Kozłowski, biskup Tadeusz Pieronek i Tadeusz Mazowiecki, kardynał Dziwisz i Lech Wałęsa, Józefa Hennelowa i Adam Michnik, Jacek Żakowski i Piotr Mucharski.
Jest wreszcie sam Józef Tischner, komentujący swe życie i dzieło. Zawsze celnie i tak pięknie, jak choćby w słowach o domu: „Wszystkie drogi człowieka przez świat mierzą się odległością od domu”.
Witold Romuald Bereś (ur. w 1960 w Bytomiu) - polski dziennikarz, autor książek, scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku w formie wywiadu-rzeki, m.in. z: Czesławem Kiszczakiem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem.
W 2000 ukazała się „Czwarta władza”, zbiór tekstów o najważniejszych wydarzeniach medialnych w Polsce w latach 1989-1999. Wraz z Krzysztofem Burnetko napisał tom poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu, „Nie ogarniam świata”.
Najbardziej poczytne okazały się jego książki poświęcone Markowi Edelmanowi: „Marek Edelman. Życie. Po prostu”, „Bóg śpi”, „Marek Edelman. Życie. Do końca”, wydawane również po niemiecku, rosyjsku i hebrajsku.