Opis treści
Kobiety nazywane „pocieszycielkami" pochodziły z terenów podbitych i okupowanych przez Japończyków I połowie XX wieku. Chinki, Koreanki, Malezyjki, Filipinki, kobiety z Indonezji i innych terenów Azji Południowo-Wschodniej zostały sprzedane, porwane i zniewolone seksualnie w wojskowych domach publicznych. Setki tysięcy kobiet traktowano jako jeden z towarów zabieranych przez kolonizatorów.
Do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku ocalone milczały. W 1991 roku jedna z nich Kim Hak-Sun wystąpiła publicznie w Seulu, wzywając Japończyków do przeprosin i zadośćuczynienia. Od tego momentu każde świadectwo stało się orężem w walce z milczeniem i powszechną
pogardą.
Ze wstępu Joanny Ostrowskiej, autorki książki „Przemilczane: seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”
Mocna powieść będąca świadectwem prawdziwej historii młodej kobiety, która jest niewolnicą seksualną podczas II wojny światowej.
Words Without Borders
Historia życia Lee, przedstawiona w pełnym współczucia graficznym wspomnieniu, zasługuje na to, by ją przeczytać w równym stopniu ze względu na lekcję historii, jak i niezwykle piękno wizualnej opowieści.
Winnipeg Free Press
Niebywałe... Kim potrafi na jednej stronie uchwycić zuchwałość szczerbatej dziewczynki, by na następnej pogrążyć nas całkowicie w koszmarze.
- Nigdy nie zaznałam szczęścia od chwili, gdy wyszłam z łona matki - mówi Lee.
Pod koniec tej niesamowitej opowieści słowa te brzmią bardziej jako niedopowiedzenie niż przesada.
The New York Times