Opis treści
Ta książka wstrząsnęła sumieniami Niemców. Po kilkudziesięciu latach Pola Kinski, córka legendy światowego kina, wielbionego Klausa Kinskiego, znanego zwłaszcza z ról w filmach Wernera Herzoga, postanowiła przerwać milczenie i opowiedzieć o tym, jak ojciec wykorzystywał ją seksualnie jako dziecko i nastolatkę. „Czułam, że muszę o tym napisać, nie tylko ze względu na siebie, ale i innych, którzy doświadczyli tego samego” – wyznała Pola. Napisane prostym, niemal dziecięcym językiem Usteczka są porażającym zapisem historii utraconego, pełnego przemocy dzieciństwa. Jest to zarazem oskarżenie nie tylko przeciw ojcu i matce, która nie obroniła swojej córki, ale i niemieckiemu społeczeństwu, które akceptowało publiczne, jawnie pedofilskie wypowiedzi gwiazdora.
Tytuł trafił na listy bestsellerów i sprzedał się w Niemczech w pięćdziesięciu tysiącach egzemplarzy, a przyrodnia siostra autorki Nastassja Kinski uznała Polę za bohaterkę.
"Ta opowieść sprawia, że klatka żeber czytelnika staje się zbyt ciasna, by mógł swobodnie oddychać. Brak mi tchu, w skroniach odczuwam niebezpieczne pulsowanie, jamę brzuszną wypełnia głaz. Milczę."
Katarzyna Nosowska
"Oto oskarżenie i spowiedź dorosłej już kobiety, która była molestowana i poniżana przez ojca. Ojca, którego kochała i podziwiała, który obsypywał ją prezentami i nazywał „laleczką”, jednocześnie obmacując i wciskając język do ust. To także opowieść o matce, która niby nic nie zauważa, i o ludziach, którym nie przeszkadzają pedofilskie wypowiedzi kontrowersyjnego artysty. Pisana w pierwszej osobie opowieść uderza w twarz każdego, kto nie rozumie, czym jest pedofilia i jak stygmatyzuje ofiary. Z małej przerażonej dziewczynki, która wymiotami i szorowaniem całego ciała chciała zmyć z siebie „winę”, wyrosła odważna kobieta, której opowieść długo nie da wam dojść do siebie…"
Karolina Korwin Piotrowska
"Opowieść Poli Kinski pokazuje, ile hipokryzji jest w głoszeniu nietolerancji dla pedofilii. W rzeczywistości amator seksu z dziećmi, także własnymi, może latami funkcjonować bezkarnie przy niemym społecznym przyzwoleniu. Wystarczy, że jest kimś ważnym. Posiada władzę, pieniądze albo geniusz. Córka słynnego aktora czterdzieści lat po zakończeniu chorej relacji z ojcem rekonstruuje proces swojej powolnej degradacji, zamieniania się w lalkę."
Katarzyna Surmiak-Domańska
"„Usteczka” wywołały w Niemczech szok."
„Newsweek Polska”
"Czy po tym wszystkim wciąż będziemy w stanie wielbić Klausa Kinskiego?"
„Der Spiegel”
"Pola Kinski znakomicie i przejmująco umiała opisać to, co przemoc seksualna może wyrządzić człowiekowi."
„Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”