Opis treści
Czy powodem morderstwa mogło być pole negatywnych emocji, jakie się podczas niej wytworzyło między uczestnikami? Czy może był to zwyczajny mord na tle rabunkowym? Policja proponuje proste rozwiązania. Jednak intuicja nie zawodzi charyzmatycznego, białowłosego, dociekliwego prokuratora.
Teodor Szacki to nietuzinkowy urzędnik państwowy. Jego praca nie kończy się o 17.00, a obowiązki nie ograniczają się do sporządzenia aktu oskarżenia. Ramię w ramię z zaprzyjaźnionym policjantem prowadzi sprawę. Z jednej strony bezkompromisowy - trzyma się ściśle kodeksów, z drugiej między literami prawa potrafi dostrzec człowieka i dramat jego losu.
Szacki odkrywa, że terapia ustawień może być niebezpieczną grą z emocjami, a nawet życiem pacjentów. W tej sprawie nie będzie prostych rozwiązań. Śledztwo okaże się żmudne, a zbrodnia niemal doskonała. Na wyjaśnienie zagadki warto jednak poczekać. Szacki wpadnie wreszcie na ślad „upiorów" z przeszłości, które zaplanowały morderstwo.
Tytułowe uwikłanie dotyczy wszystkich: ofiary, mordercy, nawet prokuratora. Wszyscy zresztą, zgodnie z teorią wybitnego psychiatry Berta Hellingera, na którą w powieści powołuje się Miłoszewski, jesteśmy uwikłani.
Na motywach powieści zrealizowany został film w reżyserii Jacka Bromskiego, w którym akcja przenosi się do Krakowa, terapia odbywa się na zamku w Przegorzałach. Tym razem dociekliwym urzędnikiem jest pani prokurator, Agata Szacka.
W filmowym „Uwikłaniu” zobaczymy plejadę gwiazd polskiego kina.
Zygmunt Miłoszewski (ur. w 1976 r. w Warszawie) - powieściopisarz i publicysta; współautor scenariuszy filmowych. Autor powieści kryminalnych o prokuratorze Teodorze Szackim.
W 2004 roku zadebiutował literacko na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia portfela”, nadesłanym na konkurs organizowany przez Jerzego Pilcha. W 2005 r. wydał powieść grozy „Domofon”, w 2006 r. baśń dla dzieci, „Góry Żmijowe”, a rok później „Uwikłanie” - pierwsza część kryminalnego cyklu o prokuratorze Teodorze Szackim.
W 2010 r. Jacek Bromski zekranizował jego „Uwikłanie”.
Jesienią 2011 roku ukazało się „Ziarno prawdy”, nowa część przygód prokuratora Szackiego, a w 2014 r. „Gniew”.