Opis treści
Kiedy jesteś sierotą wojenną, świat ma dla ciebie głównie pogardę, odrzucenie, brutalność i ból. Czasem, jeśli akurat masz szczęście, obojętność. Jeśli natomiast do tego jesteś dziewczynką, szczęście ma twoja przybrana rodzina. Zawsze może ubić interes i sprzedać cię za żonę jakiemuś zamożnemu staruchowi.
Rin doświadczyła tego wszystkiego. Jest nikim, jej życie nie ma dla nikogo żadnego znaczenia, nikogo też nie obchodzi jej los. Jeśli chce wydostać się z rynsztoka, w którym się wychowała, ma tylko dwie drogi. Pierwsza wiedzie przez łóżko obmierzłego starca. Druga przez bramę akademii sinegardzkiej – elitarnej szkoły wojskowej. Aby podążyć tą drugą drogą, Rin zrobi wszystko, co tylko leży w ludzkiej mocy. A nawet więcej.
To nie jest historia o potędze nauki, sile przyjaźni czy starciach wielkiej magii. To jest historia o kołach czasu, które nieustępliwie i bezlitośnie mielą ludzkie losy. I o dziewczynie, która zniszczyła cały mechanizm. Kamieniem, bo na miecz była za biedna.
GlitterSaturn 23-07-2020
GlitterSaturn 23-07-2020
Pierwszy raz spotkałam się z książką fantastyczną, której akcja rozgrywa się w orientalnym świecie. Byłam do niej sceptycznie nastawiona, ale wystarczyło kilka pierwszych stron, aby historia Rin sprawiła, że pytałam: co dalej? Opowieść podzielona jest na trzy części, w których poznajemy bohaterkę w różnych kontekstach, między innymi tego skąd pochodzi oraz jak to wpływa na jej dalsze losy. Rebecca F. Kuang w swojej książce podkreśla determinację bohaterki, która sprawia, że dziewczyna dąży do spełnienia marzeń i wyznaczonych celów, które wraz z nią zmieniają się i dorastają. Autorka stworzyła opowieść o przezwyciężaniu siebie i stawianiu sobie nowych wyzwań, w dodatku historia ta osadzona jest w niesamowitym uniwersum nawiązującym do orientalnej stylistyki. "Wojna makowa” to opowieść, gdzie na kanwie głównej linii fabularnej pojawiają się wątki dotyczące klasowości społeczeństwa, interpretowania historii, aby przedstawić daną kwestię w „odpowiedni sposób” czy konsekwencji, jakie niesie ze sobą wojna. Kuang łączy powieść o dziewczynie zmagającej się z różnymi przeciwnościami losu ze społeczno-politycznym komentarzem stworzonego uniwersum. Kontrapunktem do wymienionych motywów jest tajemniczy świat bogów, z którym kontaktować się mogą ci, którzy poznali popadającą w zapomnienie sztukę szamanizmu. Mogą oni sprowadzić potęgę bóstw do ziemskiego świata, jednakże nie są w stanie ich w pełni kontrolować. „konkurs recenzencki Woblinka”
Opinia nie jest potwierdzona zakupem