Opis treści
21 zasad dla skrytobójców.
Jaka jest definicja skrytobójstwa? Robert B. Baer usłyszał kiedyś od szefa CIA: „to kula podpisana imieniem ofiary”. Bywa, że skrytobójstwo jest tylko bezdusznym czynem psychopaty, aktem rozlewu krwi, który nie przynosi społeczeństwu żadnych korzyści. Czasem jednak okazuje się najrozsądniejszą i najbardziej humanitarną metodą odwrócenia przebiegu konfliktu – jedna kula, jedna śmierć, sprawa zamknięta. Skrytobójstwo znalazło odzwierciedlenie w literaturze, za sprawą wielu niesławnych przykładów z historii zyskało też wymiar polityczny; dla Roberta Baera, jednego z najskuteczniejszych agentów w dziejach CIA, jest niewyczerpanym źródłem fascynacji, przedmiotem nieustannych dociekań i wzorcem własnego schematu działania.
Autor przez kilkadziesiąt lat uczestniczył w tajnych operacjach CIA od Iraku po Delhi, a jego kariera posłużyła za kanwę znakomicie przyjętego filmu Syriana. W książce Zabójstwo doskonałe prowadzi nas po meandrach historii mordu politycznego, odsłania słabe strony polityki światowej i zdradza sekrety cichych zabójców działających na marginesie życia społecznego.
Robert Booker „Bob” Baer (ur. 1952) jest byłym oficerem CIA, pracował na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej, w Tadżykistanie i Kurdystanie. Współpracował z „Vanity Farir”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post” i „Time”. Napisał m.in. See No Evil: The True Story of a Ground Soldier in the CIA's War on Terrorism (wyd. pol. Oblicze zła: prawda o wojnie z terroryzmem we wspomnieniach oficera CIA), Sleeping With the Devil: How Washington Sold Our Soul for Saudi Crude, The Devil We Know: Dealing with the New Iranian Superpower.