Opis treści
Gdy choruje nasza psychika
Pandemia koronawirusa sprawiła, że temat zdrowia psychicznego przebił się do szerszej świadomości. Specjaliści podkreślali w mediach, że długotrwałe zamknięcie, brak kontaktu z bliskimi oraz chaos wprowadzony do rytmu codzienności spowodują, iż psychiczne konsekwencje tej sytuacji będziemy odczuwać jeszcze długo po jej zakończeniu.
To niezwykle ważne, że próbujemy mówić i rozmawiać o zdrowiu psychicznym otwarcie, nie traktując tematu jako obcego i odległego. Przecież każdy z nas, nawet jeśli nie zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, zna kogoś z bliskiego otoczenia – rodziny, przyjaciół, kolegów i koleżanek z pracy – kto doświadcza ich na co dzień. W dobrze przeprowadzonej rozmowie kluczowy jest jednak język, który nie stygmatyzuje, nie generalizuje, lecz szanuje granice innych, próbując jak najlepiej zrozumieć ich sytuację i trudności. Wszyscy powinniśmy go szukać i przyswajać.
Jak dbać o zdrową głowę i dobre nawyki? Co robić, by dobrze radzić sobie z kryzysami psychicznymi? W jaki sposób wspierać osoby z zaburzeniami? Jakie tajemnice skrywają dawne szpitale psychiatryczne?
Odpowiadają: Dominika Dudek, Justyna Bargielska, Karolina Zalewska-Łunkiewicz i Mira Marcinów
Ponadto w numerze:
Koniec obrzezania kobiet. Kolejny etap walk o równouprawnienie w Afryce
Walter Benjamin. Filozof zafascynowany Goethem i Myszką Miki
Państwo podziemne. Łukasz Najder o kulturze wykluczonych
Felietony Filipa Springera i Olgi Gitkiewicz
Anna Mateja prezentuje postać Lidii Olejnik – byłej dyrektor w Zakładzie Karnym dla Kobiet w Lublińcu
Robić swoje – Adam Bodnar w rozmowie z Andrzejem Brzezieckim
Opowiadanie Małgorzaty Lebdy, autorki "Spraw ziemi"