Bony podarunkowe na Święta

Seria Igrzyska śmierci Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Seria Igrzyska śmierci Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Seria “Igrzyska śmierci” to bestsellerowa trylogia powieści dla młodzieży autorstwa Suzanne Collins. Jej historia rozgrywa się w krainie Panem, swoiście postapokaliptycznej wersji Stanów Zjednoczonych, w którym społeczeństwo podzielone jest na kilkanaście wyraźnie od siebie oddzielonych grup. W centrum świata znajduje się Kapitol otoczony przez dwanaście dystryktów. By przypomnieć mieszkańcom o znaczeniu posłuszeństwa, w Panem co roku organizowane są okrutne zawody, zwane Igrzyskami Śmierci, upamiętniające stłumienie dawnego buntu ludności. W tej transmitowanym nieustannie przez telewizję w całym Panem rozgrywce para dzieci - dziewczyna i chłopak między dwunastym a osiemnastym rokiem życia - z każdego z trzynastu dystryktów bierze udział w bratobójczej walce na śmierć i życie. Na końcu przeżyć może bowiem tylko jedno z nich. Igrzyska Śmierci mają za zadanie nieustannie pobudzać w mieszkańcach Panem ich niechęć do buntu. Osoba, która zwycięży, zostaje otoczona chwałą - nigdy nie będzie już jednak tą samą osobą, która wyruszyła na Igrzyska.

Bohaterowie serii “Igrzyska śmierci”

Główną bohaterką cyklu Suzanne Collins jest szesnastoletnia Katniss Everdeen. Wraz z matką i młodszą siostrą mieszka w jednym z najbiedniejszych dystryktów. W tym roku także młoda Primrose po raz pierwszy może zostać wylosowana jako uczestniczka zawodów. Kiedy najgorszy koszmar staje się rzeczywistością, Katniss ofiaruje się w miejsce siostry i staje na arenie Głodowych Igrzysk. Nikt, a przede wszystkim ona sama, nie spodziewa się, jak wiele zmieni się w całym Panem od momentu, gdy po raz pierwszy pojawia się na ekranach telewizorów. Cykl “Igrzyska śmierci” to jedna z najpopularniejszych serii książek dla młodzieży w ostatnich latach - została sprzedana na całym świecie w liczbie ponad stu milionów egzemplarzy. Doczekała się także ekranizacji - premiera pierwszego filmu, zatytułowanego “Igrzyska śmierci”, miała miejsce w 2012 roku. Druga część weszła na ekrany półtora roku później, a trzeci tom podzielony został na dwa filmy, z których ostatni ukazał się w 2015 roku. W rolę Katniss Evergreen wcieliła się Jennifer Lawrence, a partnerują jej zarówno młode gwiazdy (Josh Hutcherson jako Peeta Mellark, Liam Hemsworth jako Gale Hawthorn), jak i tak znane nazwiska jak Woody Harrelson (Haymitch Abernathy), Elisabeth Banks (Effie Trinket), Lenny Kravitz (Cinna), Stanley Tutci (Caesar Flickerman) czy Donald Sutherland (prezydent Coriolanus Snow). Po sukcesie głównej trylogii Suzanne Collins stworzyła czwartą książkę z serii “Igrzyska śmierci”, prequel “Ballada ptaków i węży”, który ukazał się w 2020 roku. Ukazuje on historię jednych z wcześniejszych Igrzysk. W Polsce wszystkie książki z cyklu zostały wydane nakładem Wydawnictwa Media Rodzina, także w wersjach ebooków i audiobooków (czyta Anna Dereszowska).

Suzanne Collins - twórczyni dystopii dla młodzieży

Suzanne Collins jest amerykańską pisarką oraz scenarzystką telewizyjną znaną przede wszystkim ze swoich książek młodzieżowych z gatunku science fiction i fantasy. Największą popularność na całym świecie przyniosła jej seria powieści “Igrzyska śmierci”, na którą składają się “Igrzyska śmierci”, “W pierścieniu ognia” oraz “Kosogłos”. Collins zaczęła pisać w 1991 roku - najpierw jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci. Jest autorką scenariuszy dla Nickelodeon czy Minimini. Najważniejszym osiągnięciem w jej dotychczasowym dorobku pozostaje jednak trylogia powieści o Katniss Everdeen i jej zmaganiach na śmierć i życie na arenie Głodowych Igrzysk. Zainspirowana współwystępowaniem obok siebie w telewizji wojny, rozrywki, śmierci i spraw trywialnych Collins stworzyła świat dystopii, gdzie na ruinach świata, w którym poznajemy ślady Stanów Zjednoczonych, rozgrywa się codziennie równocześnie dramat głodu i biedy oraz pełne blichtru i przesytu życie elity. To właśnie dzięki serii “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins została uznana w 2010 roku za jedną z najbardziej wpływowych osób według tygodnika “Times”. Pierwszy tom cyklu trafił szybko na listę bestsellerów “The New York Times”. Oprócz “Igrzysk śmierci” Collins jest także autorką innych bajek i opowiadań, w tym “Kronik Podziemia”.

“Igrzyska śmierci” - wszystkie części po kolei

Na główną trylogię “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins składają się trzy części - “Igrzyska śmierci”, “W pierścieniu ognia” oraz “Kosogłos”. Oprócz nich powstał także prequel historii Katniss Everdeen, “Ballada ptaków i węży”. Przedstawiona poniżej kolejność powieści jest zgodna z chronologią ich wydawania, nierozgrywających się w nich wydarzeń (prequel umieszczony został na końcu).

“Igrzyska śmierci”

W "Igrzyskach śmierci" poznajemy Katniss Everdeen wraz z matką i młodszą siostrą, Primrose, które mieszkają w jednym z najbiedniejszych dystryktów składających się na państwo Panem. Powstało ono na ruinach dawnej Ameryki Północnej i składa się z rządzącego całością Kapitolu oraz dwunastu jasno wyznaczonych i różniących się od siebie części. Po śmierci ojca Katniss jest głową rodziny i codziennie walczy o przetrwanie swoje, siostry oraz chorej matki. Kiedy kolejny rok nadchodzi dzień losowania reprezentantów, którzy będą musieli pojechać na Głodowe Igrzyska, wszystkie powtarzają sobie, że to dopiero pierwszy raz, gdy imię Primrose znajdzie się w puli i prawdopodobieństwo jego wylosowania jest znikome. Jednak ich najgorszy koszmar staje się faktem - by ratować siostrę, w przypływie szaleńczej odwagi Katniss zgłasza się na ochotniczkę, by zastąpić ją jako trybuta. Wraz z Peetą Mellarkiem wyrusza do Kapitolu, by tam przygotować się do transmitowanych w całym Panem Igrzysk. Nikt nie daje im szans na powrót do domu - z okrutnego turnieju powrócić może tylko jedna osoba, a najbiedniejsze dystrykty nigdy nie miały szans z profesjonalnie przygotowanymi przedstawicielami najbogatszych części Panem. Jednak włączenie się Katniss do gry wywoła lawinę wydarzeń, której nikt nie mógł przewidzieć…

“W pierścieniu ognia”

Wydawać by się mogło, że po wyjątkowej edycji Głodowych Igrzysk, z której żywi wrócili zarówno Katniss, jak i Peeta, ich życie nigdy nie będzie już tak trudne jak na arenie turnieju. Okazuje się jednak, że zwycięstwo to jeszcze nie koniec. W książce "W pierścieniu ognia" obydwoje muszą odbyć obowiązkowe Tournée Zwycięzców i pojawić się w każdym z trzynastu dystryktów składających się na Panem. To podczas tej podróży dowiadują się o fali zamieszek, jakie wystąpiły po ich zuchwałym rzuceniu wyzwania Kapitolowi. By zapanować nad coraz bardziej buntującym się ludem, rządzący wysyłają Katniss i Peeta z misją złagodzenia nastrojów. Gdy to się nie udaje, wyciągają z rękawa okrutnego asa. Kolejne, a przy tym jubileuszowe, 75. Głodowe Igrzyska nie będą takie jak zwykle. Na arenę wracają zwycięzcy poprzednich edycji - w tym ich najświeżsi triumfatorzy. Kapitol pragnie zemsty - i zamierza ukarać nie tylko niesfornych nastolatków, ale także ponownie przypomnieć, kto rządzi w Panem i komu wszyscy winni są posłuszeństwo. Zdesperowana Katniss znów jedzie do stolicy, by wyruszyć na nową arenę i na ekranach telewizorów wszystkich mieszkańców walczyć nie tylko o swoje życie, ale także o los całej ludności Panem…

“Kosogłos”

W zamykającym cykl “Igrzyska śmierci” tomie, "Kosogłosie", po niesamowicie trudnych 75. Głodowych Igrzyskach, Katniss marzy tylko o spokojnym życiu z mamą, Prim i przyjaciółmi w swoim dystrykcie. Nie będzie jej to jednak dane - swoimi czynami w obydwu edycjach wywołała poruszenie w całym Panem, a głowy podnieśli wszyscy uciskani dotychczas przez Kapitol mieszkańcy krainy. Na domiar złego Peeta zniknął, a gdy znów się pojawia, wydaje się nie pamiętać, kim Katniss jest i w pełni wspiera działania Kapitolu. Dziewczyna nie ma wyjścia i pomimo początkowej rezerwy, przystaje do pomysłu, by przyjąć rolę Kosogłosa, symbolu rewolucji przeciwko Kapitolowi. Ten zrodził się w Trzynastym, zniszczonym i ponoć niezamieszkałym przez nikogo dystrykcie, jednym z symboli wygranej przez elitę wiele lat temu walki ze zbuntowanym ludem. Obydwie strony są przekonane, że tym razem los im sprzyja - w samym środku zmagań stają więc znów Katniss i Peeta, a także Gale i Prim… Nikt nie może pozostać obojętnym wobec wojny, która znów budzi się w całym Panem.

“Ballada ptaków i węży”

W prequelu serii “Igrzyska śmierci” - "Balladzie ptaków i węży" - Suzanne Collins cofa się do 10. Głodowych Igrzysk. To w tym czasie osiemnastoletni wówczas Coriolanus Snow, przyszły władca Panem, zamierza całkowicie wykorzystać rolę mentora, jaką sprawuje i zdobyć sławę. Jego ród, niegdyś znany i poważany, podupadł i los Coriolanusa jest mocno niepewny. W dużej mierze zależy on od tego, czy chłopakowi uda się pokonać sprytem i urokiem osobistym innych mentorów. Niestety dla niego los wydaje się mieć początkowo inne plany. Przydzielona zostaje mu dziewczyna z najbiedniejszego, dwunastego dystryktu. Nie mając innego wyjścia, Coriolanus zabiera się do pracy. Dalsze życie każdego z nich zależy ściśle od kolejnych decyzji, jakie podejmie młody Snow. Gdy na arenie toczy się walka na śmierć i życie, poza nią także nieustannie rozgrywają się kolejne dramaty. W dodatku w Coriolanusie zaczyna budzić się współczucie, które znacząco może utrudnić mu realizację własnych planów… Jakie jednak zasady obowiązują jeszcze w świecie, w którym każdy krok musi być obliczony na przetrwanie za wszelką cenę?

Książki z serii “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie zarówno wszystkie części składające się na główną trylogię cyklu “Igrzyska śmierci” autorstwa Suzanne Collins, jak i prequel “Ballada ptaków i węży”. Czekają one na Was jako książki papierowe lub ebooki - także w wydaniach filmowych - jak również audiobooki (czyta Anna Dereszowska).