Majówkowy Maraton Czytelniczy

Seria Malazańska Księga Poległych Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Seria Malazańska Księga Poległych Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

“Malazańska Księga Poległych” to cykl dziesięciu powieści fantasy autorstwa kanadyjskiego pisarza Stevena Eriksona. W stworzonym przez niego świecie Księgi rozgrywa się akcja nie tylko tej serii, ale także innych noweli Eriksona, jak również powieści Iana Camerona Esslemonta. W Polsce poszczególne tomy składające się na “Malazańską Księgę Poległych” ukazują się nakładem Wydawnictwa Mag. Kolejność czytania jest następująca:

O czym jest “Malazańska księga poległych”?

Zaliczany do podgatunku dark fantasy cykl Eriksona rozpoczyna się od opowieści o chłopcu, którego marzeniem jest stać się niezwyciężonym wojownikiem oraz dowódcą armii imperialnej. Po wielu latach osiąga swój cen, nagle jednak umiera, dźgnięty nożem w ciemnym zaułku. W kolejnych krokach śledzimy losy żołnierzy - w ich szeregach kobiety stają do walki na równi z mężczyznami, a bogowie liczą się ze śmiertelnikami i są podobnie jak oni omylni. Cały świat “Malazańskiej księgi poległych” składa się z czterech kontynentów wypełnionych przedstawicielami licznych ras. Obok ludzi żyją tu chociażby dzieci ciemności Tiste Andii, przypominające gady K’Chain Che Malle czy nieumarli T’Ian Imass. Niespodziewane zwroty akcji, brak jasnego podziału na dobro i zło, władców i poddanych, wszystko to sprawia, że “Malazańska księga poległych” Stevena Eriksona wciąga od pierwszych stron i nierzadko porównywana jest do dzieł J. R. R. Tolkiena czy George’a R. R. Martina.

Kto napisał “Malazańską księgę poległych”?

Serię “Malazańska księga poległych” stworzył na przełomie XX i XXI wieku Steven Erikson. Ten kanadyjski pisarz fantasy jest cenionym na całym świecie autorem dzieł rozgrywających się w świecie pełnym magii i nieznanych w naszej rzeczywistości istot. Z wykształcenia Erikson jest archeologiem i antropologiem - wiedzę i doświadczenie z tych dziedzin widać zresztą na kartach jego książek. “Malazańska księga poległych” pozostaje jego najbardziej rozpoznawalnym i najpopularniejszym dziełem. Otwierające ją “Ogrody księżyca” otrzymały nominację do Nagrody World Fantasy. Oprócz tego cyklu na Woblink znajdziecie także inne ebooki, książki papierowe i audiobooki tego autora - w tym opowiadające o przygodach dwóch nekromantów “Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu” czy powieść “Cena szczęścia”.

Jak czytać “Malazańską księgę poległych?

“Malazańską księgę poległych” Stevena Eriksona należy czytać zgodnie z kolejnością chronologii wydawania kolejnych tomów. Są to więc, odpowiednio: “Ogrody Księżyca” (1999), “Bramy Domu Umarłych” (2000), “Wspomnienie lodu” (2001), “Dom Łańcuchów” (2002), “Przypływy nocy” (2004), “Łowcy kości” (2006), “Wicher śmierci” (2007), “Myto ogarów” (2008), “Pył snów” (2009) oraz “Okaleczony Bóg” (2011).

“Ogrody księżyca”

W otwierającym serię tomie wkraczamy do świata zniszczonego dwunastoletnią wojną. Imperium Malazańskie podbija kolejne Wolne Miasta. Rządzone twardą ręką ma na zawołanie niezwyciężone legiony, które prowadzą potężni czarodzieje. Zmierza na południe, w kierunku legendarnego Darudżystanu. To tam najpotężniejszy z magów, Anomander Rake, władca latającej fortecy Odprysk Księżyca, zetrze się z Malazańczykami w ogromnej eksplozji czarów. Na ulicach metropolii także trwają zaciekłe zmagania. Elitarna jednostka cesarzowej Laseen, Imperialni Podpalacze Mostów, rzuca wyzwanie sprzymierzeńcom Rake’a. Kto wyjdzie zwycięsko z tej walki?

“Bramy domu umarłych”

Drugi rozdział cyklu autorstwa Stevena Eriksona rozgrywa się po zakończeniu zmagań wojennych. Osłabione walkami w Darudżystanie Imperium musi radzić sobie z kolejnym wyzwaniem - tlącą się wojną domową. Jasnowidząca sha’ik zbiera na Świętej Pustyni Raraku ogromną armię, która ma wziąć udział w przepowiedzianym dawno temu powstaniu przeciwko cesarzowej, zwanym Tornadem Apokalipsy. Ostatecznie to jednak nie jej żołnierze stanowią największe zagrożenie. Do Imperium ze wszystkich stron świata ściągają d’iversi i jednopochwyceni, którzy wędrują w poszukiwaniu Legendarnej Ścieżki Dłoni, mającej zaprowadzić ich od ascendencji. Wygląda na to, że możliwy jest konflikt zmiennokształtych z samymi bogami.

“Wspomnienie lodu”

W trzeciej części monumentalnej “Malazańskiej księgi poległych” przenosimy się na spustoszony kontynent Genabackis. To właśnie tam zrodziło się nowe imperium, straszliwe Pannion Domin, które rozrasta się w szalonym tempie i niszczy wszystkich wrogów tajemniczego proroka, nazywanego pannońskim jasnowidzem. Przeciw niemu występuje sojusz, składający się między innymi z Caladana Brooda, Anomandera Rake’a, Zastępu Dujeka Jednorękego oraz Rhivijczyków z równin. Choć fanatyczni wyznawcy jasnowidza mają przewagę liczebną, jeśli tylko sojusznikom uda się zapomnieć o dzielących ich sporach, zdołają przyciągnąć kolejnych sprzymierzeńców, zwłaszcza tajemnicze bractwo najemników. Szare Miecze zobowiązały się bowiem bronić miasta Capustan.

“Dom łańcuchów”

Minęło kilka lat, odkąd ostatni raz widzieliśmy się z bohaterami “Malazańskiej księgi poległych”. Wiele się zmieniło. Sznur Psów uległ zagładzie. Czczony i szanowany dowódca malazańskiej Siódmej Armii, Coltaine, nie żyje. Siostra Ganoesa Parana i przyboczna cesarzowej, Tavore, przybywa do ostatniej malazańskiej placówki w Siedmiu Miastach. Nie ma doświadczenia, otrzymała jednak misję stworzenia z małej, stworzonej z rekrutów armii sprawną machinę wojenną, która jest w stanie stanąć naprzeciw hordom Tornada sha’ik. Jedyne, co przynosi Tavore nadzieje, to szansa wskrzeszenia wiary w zwycięstwo, która może przyjść dzięki garstce weteranów ocalałych z legendarnego marszu Coltaine’a. Tymczasem na Raraku jasnowidząca sha’ik i jej armia buntowników czekają na właściwy moment, by zaatakować. Przywódcy są skłóceni - wodzowie, magowie, malazański renegat wraz ze służącym mu czarodziejem, wszyscy toczą zaciekłą walkę o władzę i wpływy.

“Przypływy nocy”

W piątym tomie “Malazańskiej księgi poległych”, po wielu dziesięcioleciach walk, plemiona Tiste Edur zostały wreszcie zjednoczone pod twardą ręką króla czarnoksiężnika Hirothów. Pokój został jednak nabyty za ogromną cenę - nikt nie wie, jakie motywy ma tajemnicza moc, z którą zawarto pakt. Równocześnie na południu królestwo Letheru wchłonęło już wszystkich swoich sąsiadów, wciąż pozostaje jednak nienasycone. Jedynymi, którzy ocaleli są właśnie Tiste Edur i ich bogate oraz żyzne ziemie. W Letherze ma właśnie nastąpić odnowienie, dzięki któremu odrodzone zostanie imperium. Tiste Edur wydaje się skazane na upadek. Podczas spotkania, na którym podpisany miał zostać pakt pomiędzy tymi dwoma sąsiadami, budzą się jednak starożytne siły. Konflikt pomiędzy Letherem, a Tiste Edur jest bowiem tylko odpryskiem sięgającej znacznie głębiej walki, a niezagojona rana po zdradzie wzmaga pragnienie zemsty.

“Łowcy kości”

Bunt w Siedmiu Miastach został rozbity, sha’ik nie żyje, z jej armii został tylko jeden oddział, otoczony w mieście Y’Ghatan, dowodzony przez fanatyka Leomana od Cepów. Żołnierze Czternastej Armii są zaniepokojeni perspektywą oblężenia tej starożytnej fortecy - to właśnie tutaj zginął bowiem największy bohater Imperium, Dassem Ultor, i to tu w ziemię wsiąkły setki litrów malazańskiej krwi. Tymczasem jednak nadchodzą wielkie zmiany. Okaleczony Bóg znalazł swoje miejsce w panteonie. Wywołało to rozłam i konieczność, by każdy z bogów opowiedział się po jednej ze stron. Bez względu na ich decyzję zasady zmieniły się nieodwracalnie i już za chwilę pierwsza krew poleje się w świecie śmiertelników. Ci, chcieliby sami kształtować swój los, bogowie jednak nie zostawią ich w spokoju i nie będą okazywać łaski.

“Wicher śmierci”

Oto nadszedł czas - imperium Letheryjskie chyli się ku upadkowi. Otoczony pochlebcami i agentami kanclerza cesarz Rhulad Sengar popada w coraz większy obłęd. Wszędzie czają się spiski, a tajna policja imperium rozpoczyna kampanię terroru przeciwko własnym obywatelom. Pewien zbłąkany były bóg jasnowidz nagle przestaje dostrzegać przyszłość. Chaos przyciąga straszliwe siły, które nadciągają z każdej strony. Z imperium próbuje uciec grupa, wśród której znajduje się Fear Sengar. Poszukuje on duszy Scabandariego Krwawookiego, który miałby szansę uratować życie cesarza, brata Feara. W grupie jest jednak także jeden z największych wrogów Scabandariego, brat Andromadera Rake’a, Silchas Ruin.

“Myto ogarów”

W ósmym tomie “Malazańskiej księgi poległych” pojawia się Kaptur, Pan Śmierci, o którym mówi się, że zgromadził zastęp bogów znajdujący się poza zasięgiem śmiertelników. Ponoć czeka on na końcu każdego spisku, każdego planu, każdego wyrazu wielkich ambicji. Tym razem jednak jest inaczej - Kaptur znajduje się na początku wydarzeń. Legendarny niegdyś Darudżystan pełen jest złowrogich omenów, niepokojących plotek i podważających wszystko podszeptów. Dzieje się źle. Pewien morderca wziął się do pracy, do miasta przybyli obcy, a pradawna tyrania powoli podnosi głowę. Byli Podpalacze Mostów stają się celem miejskich skrytobójców, a w oddali słychać ciągle ujadanie ogarów. W tym samym czasie w dalekim Czarnym Koralu rządzą Tiste Andii. Pod znajdującym się tam potężnym kurhanem gromadzą się wyznawcy kultu Odkupiciela - niegdyś śmiertelnika, pełnego honoru i szlachetności, który nie może pozostać obojętny na wypaczone ambicje wyznawców. Oto nadchodzi czas, by Anomander Rake, syn Ciemności, naprawił ogromny, starożytny błąd.

“Pył snów”

Cykl“Malazańska księga poległych” powoli zbliża się do swojego nieuniknionego końca. Wojna znów trwa. Malazańscy wygnańcy pod dowództwem Tavore wyruszają na wschodnie Pustkowia, by walczyć za nieznaną im sprawę z nieznanym wrogiem. Te same Pustkowia są także miejscem gromadzenia się wielu innych istot. Barghastowie, wojowniczy i niezdolni do zrealizowania zemsty na Tiste Edur, szukają nowego wroga. Onos Toolan, niegdyś nieśmiertelny T’lan Imass, a teraz śmiertelny wódz klanów Białych Twarzy, musi zmierzyć się z wizją buntu. Południowe tereny przekraczają zgubańskie Szare Hełmy, które chcą dotrzeć do Łowców Kości, ale przysięga wierności Malazańczykom, jaką złożyli, zostanie wystawiona na ogromną próbę. Do jedynego ocalałego przytułka K’Chain Che’Malle coraz bardziej zbliża się starodawny wróg. Ostatnia wielka armia Imperium Malazańskiego jest zdeterminowana, by raz jeszcze stanąć do bitwy i zasłużyć na odkupienie. Jedno jest jasne dla wszystkich - czas nie sprzyja nikomu, a straszliwa, niezrozumiała moc została uwolniona.

“Okaleczony bóg”

Ostatni rozdział apokaliptycznej sagi Stevena Eriksona. Łowcy Kości maszerują prosto w objęcia nieznanego losu, do Kolanse. Wyczerpani i udręczeni, znajdują się na granicy buntu. Ale Paran, przyboczna Tavore, nie daje za wygraną. Jeśli uda się jej powstrzymać rozłam we własnej armii i utrzymać kruche sojusze, zamierza rzucić wyzwanie bogom. Na jej drodze stoją jednak potężni przeciwnicy. Forkrul Assailowe, władający straszliwą mocą, mają w planie oczyszczenie świata poprzez zniszczenie wszystkich cywilizacji i wytępienie ludzi. Pradawni bogowie chcą odzyskać swoje dawne pozycje. By tego dokonać, uwalniają moc będącą w stanie przynieść ostatecznie zniszczenie. Powracają smoki.

Seria “Malazańska księga poległych” Stevena Eriksona w księgarni internetowej Woblink

Wszystkie tomy tej rewelacyjnej sagi fantasy, która przyniosła Stevenowi Eriksonowi międzynarodowe uznanie i sławę, znajdziecie na Woblink. Wydane przez oficynę MAG części “Malazańskiej księgi poległych” czekają tu na Was jako książki papierowe, a href="https://woblink.com/">ebooki i audiobooki.