Wirtualne Targi

Seria Uniwersum Metro 2033 Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Seria Uniwersum Metro 2033 Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Seria “Metro 2033” to przede wszystkim trylogia powieści science-fiction autorstwa Dmitrija Glukhovskiego, opowiadających o postapokaliptycznym życiu na Ziemi. Jej akcja rozpoczyna się w 2033 roku i kontynuuje przez kolejne dwa lata, stąd tytuły poszczególnych tomów: “Metro 2033”, “Metro 2034” oraz “Metro 2035”. III wojna światowa rozpoczęła się 6 lipca 2013 roku. W wyniku przede wszystkim atomowego (ale także biologicznego) konfliktu świat, który znamy, uległ całkowitemu zniszczeniu. Jedynymi ocalałymi są ci, którym udało dostać się do moskiewskiego metra, teraz uważanego za ostatni przyczółek ludzkości. Po 20 latach od zakończenia nuklearnej III wojny światowej nadal nie można wyjść na powierzchnię, by nie narazić się na panujące tam zabójcze promieniowanie oraz działania agresywnych mutantów. W blasku świateł awaryjnych i ognisk ostatni z ludzi próbują wieść w miarę normalne życie - tworzą mikropaństwa, w których obowiązuje określona ideologia czy religia. Sojusze, walki i intrygi zeszły do podziemi wraz z niedobitkami dawnych władców świata. Rozgrywające się w tej scenerii wydarzenia podbiły serca czytelników na całym świecie, gdzie sam pierwszy tom cyklu “Metro 2033”, sprzedał się w nakładzie ponad dwóch i pół miliona egzemplarzy.

Projekt “Uniwersum Metro 2033”

Trylogia “Metro” Dmitrija Glukhovskiego to jednak nie tylko wciągająca seria powieści postapokaliptycznych - to także źródło międzynarodowego projektu literackiego “Uniwersum Metro 2033”. Glukhovsky, wraz z rosyjskim wydawnictwem AST, zapoczątkował go w 2009 roku - w Polsce zajmuje się nim wydawca książek z cyklu “Metro”, Wydawnictwo Insignis Media. W ramach uniwersum kolejni twórcy opisują wydarzenia i działania ludzkości w różnych zakątkach świata po zakończeniu wojny nuklearnej. Większość fabuł rozgrywa się w metrach - najwięcej tomów składających się na Uniwersum Metro 2033 wydanych zostało w samej Rosji. W Polsce opublikowano między innymi cztery zbiory opowiadań stworzone przez polskich fanów serii. Projekt jest ewenementem zwłaszcza w zakresie zaangażowania fanów - wielu uczestników to literaccy debiutanci, wierni fani wydanych w serii “Metro 2033” książek Glukhovsky’ego. Publikowane w internecie fragmenty twórczości początkowo oceniali inni użytkownicy, a 20 najlepszych tekstów czytanych było przez redaktorów i wydawców. Oprócz tego wydawnictwo AST organizowało dodatkowy konkurs na najlepsze, krótkie opowiadania, które mogły znaleźć się w zbiorczej antologii z uniwersum. Najlepsi z nich zostali zaproszeni do stworzenia oficjalnej powieści związanej z serią. W Polsce z Uniwersum Metro 2033 - książki wydane zostały najlepsze książki zagraniczne, a także tacy twórcy jak Paweł Majka (“Dzielnica obiecana”, “Człowiek obiecany”), Robert J. Szmidt (trylogia “Nowa Polska” - “Otchłań”, “Wieża” oraz “Riese”), a także Artur Chmielewski, który jako pierwszy sam zgłosił się do wydawnictwa i otrzymał zgodę na publikację powieści w ramach uniwersum. “Achromatopsja” jest równocześnie pierwszą polską powieścią z serii dziejącą się w metrze. Wydawnictwo Insignis Media opublikowało także cztery antologie opowiadań polskich fanów, wybrane w ramach konkursów.

Autor serii "Metro 2033" - Dmitry Glukhovsky. Król postapokaliptycznego metra

Dmitrij Aleksiejewicz Głuchowski (w Polsce jego książki ukazują się pod angielską transliteracją imienia i nazwiska, jako Dmitry Glukhovsky) to rosyjski pisarz, dziennikarz, felietonista, radiowiec, prezenter telewizyjny, a także korespondent wojenny. W wieku 17 lat opuścił rodzinną Rosję i mieszkał najpierw w Jerozolimie, a później w Lyon, gdzie pracował dla kanału Euronews, by ponownie powrócić do ojczyzny i podjąć zatrudnienie w Russia Today. Jako akredytowany przy Kremlu dziennikarz przez trzy lata był korespondentem wojennym w Izraelu oraz Abchazji. Obecnie teksty Glukhovsky’ego znaleźć można na łamach takich czasopism jak “Harper’s Bazaar”, “l’Officiel” czy “Playboy”. Autor zadebiutował literacko swoją najsłynniejszą powieścią postapokaliptyczną, zapoczątkowującą najbardziej znany cykl: “Metro 2033”, napisaną w wieku 18 lat i opublikowaną w 2002 roku za darmo na własnej stronie internetowej. Trzy lata później ukazała się ona w druku w Rosji i została szybko przetłumaczona na wiele języków, będąc dostępną w ponad dwudziestu krajach świata. W Polsce “Metro 2033” zostało wydane w 2010 roku przez Insignis Media. Glukhovsky jest także autorem zbiorów opowiadań, książki niezależnej od serii “Metro” pozycji “Czas zmierzchu”, a także powieści niefantastycznych - kryminału “Tekst”, dzieła “FUT.URE” oraz serii “Outpost”.

Seria “Metro 2033” - kolejność czytania

Podstawowy cykl powieści z Uniwersum Metro 2033 - seria autorstwa Dmitrija Glukhovsky’ego zamyka się w trylogii: “Metro 2033”, “Metro 2034” oraz “Metro 2035”. Przedstawiona poniżej kolejność odpowiada chronologii wydarzeń, rozgrywających się w serii “Metro”.

“Metro 2033”

W pierwszym tomie serii “Metro 2033” Dymitra Glukhovsky’ego poznajemy Artema, młodego mieszkańca WOGN-u, najbardziej wysuniętej na północ stacji rosyjskiego metra, w którym schroniły się niedobitki ludzkości po tym, jak Ziemię zniszczyły walki na broń atomową i biologiczną. WOGN kiedyś uważana była za jedną z najpiękniejszych stacji, a nawet po wojnie długo pozostawała bezpieczna. Te czasy jednak właśnie dobiegają końca. W dwadzieścia lat po ustaniu walk na powierzchni Artem otrzymuje zadanie - musi dostać się do Polis, legendarnej stacji w samym sercu moskiewskiego metra, i przekazać tam ostrzeżenie o nowym niebezpieczeństwie. Od tego, czy mu się uda, zależeć może przyszłość nie tylko samej WOGN, ale być może i całej zamieszkującej podziemia ludzkości.

“Metro 2034”

W Moskwie w roku 2034 nie milkną echa walk z Czarnymi, które miały miejsce niespełna rok wcześniej na stacji WOGN. Tymczasem w podziemnym świecie pojawia się nowe zagrożenie. Po drugiej stronie moskiewskiego metra ludzie zamieszkujący stację Sewastopolska mierzą się z nowymi formami życia, które wdzierają się z powierzchni do tego ostatniego przysiółka ludzkiego przetrwania. Dostawy amunicji decydują o życiu lub śmierci - tymczasem te gwałtownie ustają, gdy karawany giną bez wieści po nagłej utracie łączności. By rozwiązać tę zagadkę, w głąb metra wyruszają młody Ahmed, leciwy kronikarz metra Homer oraz Hunter, który kiedyś zaginął wśród Czarnych, a teraz, gdy znów się pojawił, wzbudza zrozumiały niepokój. W wyprawie bierze udział także Sasza, córka wygnanego naczelnika stacji Awtozawodzka. Jaka jest prawdziwa tożsamość Huntera? Czy uczucie, jakim darzy go Sasza może w nim coś zmienić? A przede wszystkim co dzieje się z zaginionymi karawanami?

“Metro 2035”

W trzeciej odsłonie historii z Uniwersum Metro 2033 - cykl książek Dymitra Glukhovsky’ego przenosi nas do kijowskich podziemi. W stolicy Ukrainy najdłuższa odnoga metra została zupełnie pogrzebana pod tonami ziemi, a dwie pozostałe ocalały bez szwanku. Widmo “czerwonej linii” pojawia się w nieustannie w życiu ocalałych. Wydaje się niemożliwym, żeby ktokolwiek mógł tam przeżyć, a jednak… Podczas jednego z wypadów stalkerzy położonej w kijowskim metrze wspólnoty obydwu ocalałych linii, Krzyża, znajdują na powierzchni nieznanego im człowieka w mocno sfatygowanym skafandrze ochronnym. Mężczyzna nie pamięta, kim jest, nie wie, jak funkcjonuje świat metra, ani skąd przybył. Jedyną osobą, która uważa, że go rozpoznaje jest miejscowa dziewczyna z uszkodzonym mózgiem i mentalnością dziecka. By odkryć tajemnicę nowoprzybyłego mężczyzny, dziecięcy nauczyciel Jon podejmuje się przeprowadzić dziewczynę na drugi koniec Krzyża, by odnaleźć dla niej lekarza. Ich droga usłana jest wieloma niebezpieczeństwami, a do tego ktoś, kto wciąż zna tajemnicę “czerwonej linii”, wyraźnie nie chce, by dotarli do swojego celu.

Książki z serii “Metro” oraz z Uniwersum Metro 2033 w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie zarówno wszystkie tomy składające się na trylogię powieści “Metro” autorstwa Dmitrija Glukhovsky’ego, jak i dzieła z Uniwersum Metro 2033 - wszystkie książki z całego cyklu. Wydane przez Insignis Media dzieła Roberta J. Szmidta, Tullio Avoledo, Andrieja Diakowa czy Szymuna Wroczka, a przede wszystkim “Metro 2033”, “Metro 2034” oraz “Metro 2035” czekają tu na Was jako audiobooki, ebooki bądź książki papierowe.