Makbet (ang. Macbeth) – tragedia Williama Shakespeare’a napisana około roku 1606, należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich, jest również najkrótszą tragedią jego autorstwa. Sztuka oparta została na przekazach historycznych dotyczących króla szkockiego Makbeta spisanych w kronice Raphaela Holinsheda (ok. 1570–1577), a pośrednio na kronice Historia gentis Scotorum (1527) Hectora Boece (która była źródłem dla Holinsheda). Sztuka jest archetypiczną ...
Wierzycie w duchy? Bez względu na odpowiedź, z pewnością wierzyło w nie wiele autorek i autorów, którzy zawarli straszne historie o tych istotach na kartach licznych dzieł literatury grozy. Opowieści o duchach przekazywane są od setek lat - te paranormalne zjawy stanowią także element wielu klasycznych i kultowych tytułów. Dość wspomnieć “Makbeta” czy “Hamleta” Williama Shakespeare’a, w których to dziełach duchy odgrywają decydującą rolę. Podobnie dzieje się w “Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa.
Jeśli interesują Was polskie historie o duchach, wystarczy sięgnąć do “Dziadów” Adama Mickiewicza. Zmarli powracający do świata żywych lub z jakiejś przyczyny nie mogący go opuścić to jeden z najbardziej pobudzających wyobraźnię obrazów. Znajdziemy ich przede wszystkim w powieściach zaliczanych do literatury dla dorosłych oraz dla młodzieży, często w połączeniu ze starym, opuszczonym zamkiem lub dworem. Ten motyw jest obecny chociażby w książce “ Nawiedzony dom na wzgórzu” Shirley Jackson, jednej z najsłynniejszych, a także wielokrotnie ekranizowanych historii o nawiedzonym domu oraz duchach. Do starego i owianego złą sławą dworu przybywają doktor Montague, jego asystentka Eleanor oraz przyszły spadkobierca rezydencji Luke. Są przygotowani na spotkanie ze zjawiskami paranormalnymi - Montague jest znawcą okultyzmu i szuka dowodów, które raz na zawsze pozwoliłyby udokumentować istnienie duchów. Tajemniczy dom wcale nie ma jednak zamiaru tak łatwo zdradzić swoich tajemnic.
Jednym z ważnych twórców, w których dziełach pojawiają się duchy, jest M. R. James, a właściwie Montague Rhodes James, jeden z najwybitniejszych brytyjskich twórców literatury niesamowitej. Jego “Opowieści starego antykwariusza” to zbiór piętnastu legendarnych opowiadań, które wraz z “Opowieściami o duchach” oraz “Pięcioma flakonikami” stawiają go w jednym rzędzie z Algernonem Blackwoodem i H. P. Lovecraftem. Z kolei “Niedoświadczony duch” Herberta George’a Wellsa, pozornie komiczna opowieść, opowiada o człowieku, który za nic ma sobie świat duchów i uparcie trwa przy swoim materializmie - do czasu, aż zaczyna rozmawiać z widmem. Spotkanie to budzi w nim ogromną ciekawość… “Niedoświadczonego ducha” znajdziecie na Woblink także w formie ebooka “The Story of the Inexperienced Ghost” w dwujęzycznym, polsko-angielskim wydaniu.
Wiele ghost stories, jakie znajdziecie w literaturze, opowiada mroczne historie oparte na prawdziwych historiach. Ich zbieraniem zajmują się od wielu lat między innymi Ed Warren i Lorraine Warren. Ci znani demonologowie w licznych publikacjach opisują swoje kontakty z zaświatami i wyniki badań zjawisk nadprzyrodzonych. Po setkach egzorcyzmów i seansów spirytystycznych świetnie wiedzą, jak niebezpieczne mogą być wszelkie próby kontaktu z zaświatami. Ich historie znajdziecie między innymi w ebooku “Zaświaty. Historie prawdziwe”, czy w dziełach “Nawiedzenia. Historie prawdziwe”, “Przeklęty. Historia domu Smurlów” czy “Udręczeni. Historia prawdziwa”. Świetną reporterską robotę związaną z duchami i innymi niewyjaśnionymi zjawiskami wykonał także Colin Dickey. W książce “ Ghostland. Ameryka i jej nawiedzone miejsca” opisuje swoje odwiedziny w starych hotelach, dawnych więzieniach i nieczynnych szpitalach psychiatrycznych. Chce dowiedzieć się, co przyciąga do nich ludzi - kto straszy w mrocznych domach Ameryki? By przekonać się, co odkrył Dickey, sięgnijcie po jego reportaż “Ghostland”, który znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka! Przed niewyjaśnioną zagadką stawia nas także Jozef Karika w swojej słynnej powieści “Szczelina”. Czyj głos wydobywa się ze starych płyt gramofonowych, które przypadkiem znajduje Igor? Ta osoba twierdzi, że przez ponad trzy miesiące błąkała się po górach Trybecza, pasma legendarnego z serii tajemniczych zaginięć. Tą znaną powieść grozy z łatwością znajdziecie na Woblink - rozwiązanie zagadki Trybecz będzie już jednak znacznie trudniejsze…
Jeśli jednak szukacie historii o duchach przeznaczonych dla młodzieży, polecamy “Osobliwy dom pani Peregrine” Ransom Riggs. Tutaj spotkacie wiele nadprzyrodzonych postaci - po śmierci ukochanego dziadka nastoletni Jacob wyrusza na odciętą od świata wyspę, by sprawdzić, czy dzieci ze starych fotografii naprawdę istniały? Czy to właśnie tam mieszkają potwory z jego snów? Co jest faktem, a co tylko urojeniem wyobraźni chłopca? “Osobliwy dom pani Peregrine” doczekał się ekranizacji w reżyserii Tima Burtona z Evą Green w roli tytułowej. A może zainteresuje Was klasyczna polska historia o duchach dla młodszych czytelników, “Wakacje z duchami” Adama Bahdaja? Polecamy ją zwłaszcza miłośnikom detektywistycznych zagadek! Równie kultową jest powieść “Duch starej kamienicy” Anny Onichimowskiej. Maciek, duch mieszkający na strychu, chętnie opowie Wam o poszczególnych lokatorach. Na Woblink czekają na Was pełne duchów powieści grozy dla dużych i małych! Szukajcie ich jako książek papierowych, audiobooków lub ebooków.