Czy wiesz…
Kiedy odkryto Biskupin - najstarszy polski gród?
Kim był Bolesław Zapomniany?
Który król przeniósł stolicę do Krakowa?
Na czym polegała demokracja szlachecka?
Dlaczego Michał Drzymała mieszkał w wozie?
W ilu powstaniach Polacy walczyli o niepodległość?
Kiedy po raz pierwszy użyto broni chemicznej?
Od kiedy płacimy złotówkami?
Przeczytaj i poznaj historie swojego kraju!
Co to są zagniazdowniki?
Czy głuszec naprawdę jest głuchy?
Co to jest "kuźnia dzięciołów"?
Które papugi można szybko nauczyć mówić?
Czy strusie chowają głowy w piasek?
Po co górnicy zabierali ze sobą do kopalni kanarki?
Czy wrona należy do ptaków śpiewających?
Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tej książce!
Jaki jest najmniejszy ssak w Polsce? Gdzie można spotkać żbika? Czy jeże naprawdę noszą jabłka na grzbiecie? Kto częściej sprząta swoją norę, lis czy borsuk? Czy w naszym kraju żyją ssaki jadowite? Jakie zwierzątko naprawdę trzyma na rękach "Dama z łasiczką"? Na czym polega chodzenie "sznurowaniem"?
Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszej książce!
Do czego kangurowi służy ogon? Czy wszystkie więlbłądowate mają garby? Który słoń jest większy, afrykański czy indyjski? Czy nietoperze mogą zapylać kwiaty? Jak wygląda likaon? Czym się różnią rogi od poroża? Które ssaki widzą w ciemności?
Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszej książce!
Czym się różni żaba od ropuchy? Dlaczego jaszczurki wygrzewają się na słońcu? Który wąż jest symbolem aptek? Jak odróżnić krokodyla od aligatora? Czyim jadem Indianie zatruwają strzały? Dlaczego wąż wysuwa język? Co to są jaszczurki Jezusa?
Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszej książce!
Czy konik morski jest rybą? Dlaczego krab pustelnik nosi ze sobą muszlę? Czy diabeł morski jest groźny? Do czego wydra morska używa puszek po coli? Czy żółwie morskie chowają głowę do skorupy? Dlaczego delfiny są uważane za jedne z najbardziej inteligentnych ssaków? Czy istnieją rekiny, które nie jedzą mięsa?
Na e i na inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszej książce!
Tradycje polskie związane z rokiem kalendarzowym, z życiem ludzkim oraz grupami etnograficznymi i miejscami. Tradycje kościelne i świeckie, chrześcijańskie i pogańskie, słowiańskie i zapożyczone, stare i nowe. Zwyczaje i obyczaje, ich źródła oraz zmiany na przestrzeni wieków aż do współczesności. Obchody różnych świat w innych krajach. Przesądy i ich źródło. Ważne informacje, komentarze, cytaty, przysłowia, ciekawostki.