Gdy mama Poli i Bułeczki trafia na kilka miesięcy do szpitala, życie dziewczynek bardzo się zmienia. Zapracowany, często wyjeżdżający służbowo tata nie może im poświęcić zbyt wiele czasu, muszą więc stać się bardziej samodzielne, szczególnie rozsądna i odpowiedzialna Pola, która opiekuje się roztargnioną i beztroską młodszą siostrą. Pola i Bułeczka natrafiają na trop dziwnej dziewczynki, zamkniętej w domu przez surową matkę. Ukrywa ona pewną tajemnicę, należy bowiem nie do ga...
Miko żyje spokojnie w środku wielkiego lasu razem z rodzicami, nieświadomy przepowiedni, że kiedyś bez użycia siły pokona największego wroga. Pewnego dnia, szukając pod łóżkiem drewnianej jaszczurki, znajduje nieznaną świetlistą substancję, która oznajmia, że wyszła z jego głowy i będzie tym, czym on zechce. W ten sposób Miko materializuje smoka Błyskina, z którym spędza teraz całe dnie, tym bardziej że rodzice są bardzo zajęci nowo narodzoną córeczką. Wkrótce jednak zabawy z...
Książki o smokach dla dzieci to niezwykle popularna i szeroka kategoria w literaturze dziecięcej, która czerpie z bogatej tradycji mitów oraz legend, jednocześnie nadając im współczesne, często humorystyczne oblicze. Te opowieści łączą w sobie elementy fantastyki, przygody, a nierzadko też komedii czy moralizatorskich przesłań, co sprawia, że są atrakcyjne dla młodych czytelników w różnym wieku. Książki dla dzieci o smokach wyróżniają niezwykle zróżnicowane przedstawienia tych mitycznych stworzeń. Mogą one być groźnymi antagonistami, przyjaznymi towarzyszami, bohaterami samymi w sobie, a także elementem świata fantasy. Fabuły w tej kategorii są niezwykle różnorodne: od prostych, krótkich historyjek dla najmłodszych, które skupiają się na podstawowych wartościach, takich jak np. przyjaźń czy odwaga, po rozbudowane serie fantasy dla starszych dzieci. Taka jest np. seria dla nastolatków pt. „Smocza straż”, Brandona Mulla, opowiadająca o magicznym świecie ery smoków. To bestsellerowa seria, która zyskała liczne grono czytelników.
Książki o smokach dla dzieci często poruszają uniwersalne tematy, takie jak m.in. odwaga i pokonywanie strachu. Niezależnie od tego, czy smok jest wrogiem, czy przyjacielem, niejednokrotnie pojawia się motyw stawiania czoła wyzwaniom i przekraczania własnych granic. W publikacjach tych jest również mowa o przyjaźni i lojalności. Szczególnie w historiach, w których smok jest towarzyszem, nacisk kładziony jest na budowanie silnych relacji i wzajemne wsparcie. Ważna jest także akceptacja inności. Smoki jako fantastyczne stworzenia, mogą symbolizować "inność", a historie o nich uczą akceptacji i zrozumienia dla osób wyróżniających się. Światy ze smokami są zazwyczaj pełne magii i tajemnic, co pobudza wyobraźnię dziecka. Wiele książek o smokach dla dzieci, zwłaszcza tych młodszych, wplata w fabułę proste przesłania moralne, np. o sile dobroci, znaczeniu współpracy czy szacunku dla natury. Taka jest właśnie książka pt. „Baśń o Szarym Smoku”, Andrzeja Nowika, która uczy dzieci zaradności, niepoddawania się zwątpieniu i doceniania wsparcia otrzymywanego w trudnych sytuacjach.
Książki dla dzieci o smokach to prawdziwa gratka dla tych czytelników, którzy pragną zanurzyć się w światach pełnych magii, emocji i niezapomnianych przygód. Są przeznaczone dla bardzo szerokiej grupy wiekowej, a konkretna kategoria zależy od poziomu złożoności fabuły, języka i poruszanych tematów. Dla najmłodszych czytelników w wieku przedszkolnym, przeznaczone są zazwyczaj proste historyjki z dużymi, kolorowymi ilustracjami. Smoki są w nich często przyjazne, zabawne i służą jako pretekst do nauki np. o emocjach, współpracy czy podstawowych kształtach oraz kolorach. Przykładem mogą być książka pt. „Błękitna kraina”, Anny Świąć, będąca opowieścią o trójce małych przyjaciół i smoku, który uwielbia wielokolorowe barwy. Proponujemy również książki o smokach dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym z elementami przygody i tajemnicy, a także dla młodszych nastolatków w postaci serii fantasy. Publikacje te potrafią wciągnąć pociechy w każdym wieku, oferując im niezapomniane historie i rozwijając ich wyobraźnię.