Do Basi na nocowankę ma przyjść Anielka. Dziewczynki przez cały tydzień przygotowują się do tej wizyty i planują wspólną zabawę. Basia jest tak przejęta, że nawet… sprząta swój pokój. Niestety w dniu nocowanki okazuje się, że Franek zachorował i przyjaciółki muszą zmienić plany. Basia czuje żal i rozczarowanie, uważa, że to najgorszy dzień w jej życiu. Czy uda się znaleźć wyjście z sytuacji i sprawić, żeby ten dzień z najgorszego na świecie zrobił się najlepszy pod słońcem?No...
Dżesika i jej mama często się przeprowadzają. Kiedy dziewczynka trafia do nowego przedszkola, ma nadzieję, że zdobędzie wielu przyjaciół. Jednak nie wszystkim dzieciom w grupie podoba się sposób bycia Dżesiki i jej nieograniczona wyobraźnia. „Basia i przyjaciele” to przepełnione całą gamą emocji historie o relacjach w rówieśnikami i rodziną.
Basia chciałaby chodzić do szkoły i nauczyć się pisać. Janek uważa jednak, że siostra jest na to jeszcze za mała. Z kolei kuzyn Antek tak bardzo nie lubi siedzenia w szkolnej ławce, że postanawia uciec. Przekonajcie się, co z tego wyniknie… Kolejny tom przygód rezolutnej pięciolatki Basi – ulubionej bohaterki przedszkolaków!
Cała rodzina Basi zachorowała. A najbardziej Basia – na tyle poważnie, że Tata zdecydował, aby zawieźć ją do szpitala. Ale nie taki wilk straszny, jak go malują! Pobyt w szpitalu jest całkiem znośny – szczególnie gdy w odwiedziny przychodzi stryj Grześ, a koleżanka ze szpitalnej sali okazuje się wielbicielką tych samych gier co Basia.
Zuzia nie wie, co się dzieje, kiedy jej mama nagle wyjeżdża z miasta. Złości się na tatę, kolegów i koleżanki. Może już nigdy nie wróci do przedszkola? Nieprędko odezwie się też do taty. Czy na pewno? „Zuzia” to opowieść o trudnych emocjach, o strachu wywołującym złość i o samej złości. A także o niespodziewanej bliskości, zrozumieniu oraz o potrzebie wybaczenia.
Basia dostaje od Dziadka Henryka zegarek. Jest śliczny. Z brylancikami. Ale co z tego, skoro Basia nie umie czytać godzin z zegarka. Przy okazji nauki zaczyna zastanawiać się nad tym, czym jest czas i dlaczego czasem płynie wolniej, czasem szybciej. Rozmawia z Dziadkiem o upływie czasu i starzeniu się.
Marcel kocha zwierzęta i troszczy się o nie. Jego dom jest azylem dla wielu zwierzaków. Mieszkają tu już papug Eugeniusz, dwa koty – Guzik i Arwena – oraz nie całkiem rasowy jamnik Szczotek. Czy w tej rozbrykanej menażerii znajdzie się jeszcze miejsce dla bezdomnej, zabiedzonej psicy? Przecież nie można powiedzieć „nie”, kiedy słabsi potrzebują naszej pomocy i troski!
Książki o emocjach dla dzieci to kategoria literatury, której celem jest wspieranie najmłodszych w zrozumieniu, nazywaniu i radzeniu sobie z różnorodnymi uczuciami. Publikacje te wykorzystują prosty język, wyraziste ilustracje i metafory, aby przekazać w przystępny sposób dzieciom złożone koncepcje. Książki o emocjach dla dzieci mają za zadanie, przede wszystkim nauczyć pociechy je rozpoznawać. Radość, smutek, złość, strach, zaskoczenie, wstyd czy frustracja, to bardzo bogata gama uczuć, które maluch poznaje na początku swojego życia. Czytając o nich, zaczyna je identyfikować. Jest to pomocne w rozpoznawaniu tego, co w danym momencie czuje i w zrozumieniu, że wszystkie emocje są ważne. Publikacje z tej kategorii uczą również dzieci słownictwa potrzebnego do wyrażania swoich uczuć, a także pokazują sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami, takie jak np. rozmowa, rysowanie czy sport. Wskazują, gdzie pociecha może znaleźć wsparcie. Dobrym przykładem może być książka, zatytułowana „Żenujące życie Lottie Brooks”, autorstwa Katie Kirby. Bohaterka to nastolatka, która chce być traktowana, jak dorosła. Swoje frustracje przelewa na kartki pamiętnika, co pozwala jej rozładować złe emocje.
Publikacje z kategorii książki o emocjach dla dzieci często poruszają temat empatii, pomagając dzieciom zrozumieć, że inni też wiele odczuwają i że należy to szanować. Pokazują również, jak należy akceptować emocje i przekazują informację, że nie ma dobrych ani złych, ponieważ wszystkie mieszczą się w zakresie ludzkich doświadczeń. Wskazują ponadto, jak sobie z nimi radzić. Treści tych książek wspierają także rozwój umiejętności społecznych u dzieci, ponieważ uczą je rozumienia emocji u innych ludzi i reagowania na nie. W naszej księgarni posiadamy książki o emocjach dla dzieci w różnych formatach, dopasowane do wieku czytelników. W ich treści często pojawiają się postacie dzieci lub zwierząt, z którymi najmłodsi mogą się utożsamiać i które doświadczają różnych stanów emocjonalnych. Taka jest np. seria książek pt. „Mopsik Peggy”, Belli Swift, opowiadająca o przygodach porzuconego pieska, który szuka miłości i dobrego domu. Jego historie pokazują, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i pozostać sobą.
Oferowane przez naszą księgarnię książki o emocjach dla dzieci poruszają różnorodne tematy dotyczące uczuć. Wskazują, jak radzić sobie ze złością i tłumaczą, dlaczego ktoś jest zły oraz co można z tym zrobić. Pomagają w pokonywaniu strachu, np. lęku przed ciemnością czy nową sytuacją. Tłumaczą, jak akceptować smutek i żałobę, a także, jak celebrować radość. Książki o emocjach dla dzieci wyjaśniają również, czym jest frustracja i pokazują sposoby na jej rozładowanie. Są pomocne, gdy pojawia się zazdrość między rodzeństwem. Ważne są dla dzieci, by mogły pojąć, czym jest wstyd i nieśmiałość. Oryginalną propozycją dla dzieci, będzie na pewno publikacja pt. „Emocje dla dzieci w komiksie”, Katarzyny Michalec. Dzieci uwielbiają komiksy, a w tej publikacji mają zadania do wykonania. Muszą odnaleźć odpowiednie emocje i pokolorować samodzielnie odpowiednie odpowiedzi. To świetna zabawa, która rozwija samoświadomość malucha w sferze jego uczuć.