WakacyjnySzoping

Karakter Książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Szara godzina, Ebook | Filip Springer

    „Czasami zachodzę w głowę, jak to się stało, że tak dużo rozmawiamy o podróżach samolotami, odzieżowych sieciówkach, plastikowych słomkach i elektrycznych samochodach, a tak mało po prostu o budynkach. Wystarczyłoby powiedzieć, że ślad węglowy wynikający ze wznoszenia, użytkowania i ewentualnego demontażu budynków stanowi około 40 procent globalnych emisji” – pisze w najnowszej reportersko-eseistycznej książce Filip Springer. Pora więc zadać pytanie o to, jak w obliczu katast...

    Promocja
    okładka Kraków – miasto zero, Ebook | Rafał Matyja

    Książka przewrotna i zarazem wywrotowa. Rafał Matyja opowiada w niej o Cmentarzu Rakowickim, a raczej o tym, co można z niego wyczytać. Krakowska nekropolia służy mu tutaj nie tyle za przedmiot opisu, ile zbiór znaków pozwalających przyjrzeć się miastu – temu, jak się rozwijało i jak kolejne etapy tego rozwoju były przyjmowane, a najczęściej ignorowane, przez elity. To książka o wypartej historii, o przeoczaniu epokowych szans oraz o tym, co z tego wynika na przyszłość. Jak p...

    Promocja
    okładka Wanna z kolumnadą, Ebook | Filip Springer

    Od pierwszego wydania Wanny z kolumnadą minęło siedem lat. Trochę się jednak w tym czasie zmieniło. Mamy w końcu ustawę krajobrazową, której tak wyczekiwał Marcin Rutkiewicz, jeden z bohaterów tekstu Jesteś tylko spojrzeniem. Mamy też prężne ruchy miejskie, które domagają się harmonii i ładu przestrzennego w polskich miastach. Mamy całą masę architektonicznych ikon. Ale mamy i specustawę mieszkaniową, która pozwala deweloperom budować swoje osiedla gdzie popadnie i bez uw...

    Promocja
    okładka Miejski grunt, Ebook | Rafał Matyja

    W głośnej książce „Wyjście awaryjne” Rafał Matyja postulował, by opowiedzieć naszą historię na nowo – nie przez pryzmat podbojów i powstań, ale budowy miast, tworzenia instytucji, ewolucji stylu życia. Nie tylko z perspektywy Warszawy, ale też Śląska, Pomorza czy Małopolski. Dopiero takie ujęcie, zdecentralizowane i skupione na modernizacji, pozwoli nam lepiej zrozumieć miejsce, w którym żyjemy, i to, kim jesteśmy. W nowej książce autor podejmuje rzucone przez siebie wyz...

Karakter Książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce - książki, ebooki i audiobooki

Karakter jest polskim wydawnictwem literackim z siedzibą w Krakowie, obecnie jednym z najważniejszych polskich wydawnictw. Powstało ono w 2008 roku z inicjatywy trójki redaktorów - Małgorzaty Szczurek, Magdaleny Hajduk-Dębowskiej i Przemka Dębowskiego. Hasłem oficyny jest "wydajemy, co nam się podoba" - publikuje ona pozycje, które jego redaktorzy uznają za ważne i ciekawe, a także wnoszące do polskiej kultury nowe tematy. Nakładem wydawnictwa Karakter ukazują się zarówno książki polskich autorów, jak i dzieła z różnych części świata. Nakładem wydawnictwa Karakter ukazują się dzieła takich autorów jak: Susan Sontag, Marcin Wicha, Olga Drenda, Filip Springer, Alex Kerr, Alain Mabanckou, Rebecca Solnit czy Didier Eribon. Znajdziecie tutaj literaturę piękną, literaturę faktu, książki poświęcone projektowaniu, a także ambitne eseje poruszające aktualne tematy. Wśród twórców, których książki ukazały się w tej oficynie znajdują się także autorzy rzadko wydawani w Polsce. Wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Karakter współtworzy serię wydawniczą "Mówi muzeum". W 2012 roku oficyna otrzymała nagrodę "Literatury na świecie" w kategorii inicjatywa wydawnicza, a wydane przez nią książki zostały nagrodzone licznymi wyróżnieniami oraz nagrodami literackimi.

Książki wydawnictwa Karakter

Nakładem wydawnictwa Karakter ukazują się książki zarówno autorów i autorek znanych na całym świecie, takich jak Susan Sontag czy Rebecca Solnit, jak i twórców mniej rozpoznawalnych oraz debiutantów. Wśród tych ostatnich znajduje się między innymi Patryk Pufelski, którego "Pawilon małych ssaków" znalazł się na wąskiej liście kandydatów do Nagrody Nike 2023. Ważnym polskim współczesnym pisarzem, którego książki wydaje Karakter jest także Marcin Wicha. Jego "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", zbiór esejów poświęconych niełatwej relacji z matką, dla których punktem wyjścia jest konieczność posprzątania mieszkania po jej śmierci, otrzymał w 2018 roku Paszport "Polityki" w kategorii literatura, Nagrodę Nike oraz Nike Czytelników, a także Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Wszystkie wydane przez Karakter książki Marcina Wichy, a więc "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", "Jak przestałem kochać design", "Nic drobniej nie będzie" oraz "Kierunek zwiedzania" na Woblink dostępne są także jako ebooki - w formatach epub, mobi lub pdf. Wydawnictwo Karakter ma w swoich zbiorach także dzieła Olgi Drendy, której "Wyroby" i "Duchologia polska" spotkały się z dużym uznaniem, a najnowsza książka, "Słowo humoru", także zbiera świetne recenzje. W ich portfolio znajdziecie również "Grę w rasy" Przemysława Wielgosza, "Języcznych" Jagody Ratajczak czy dzieła Filipa Springera - "13 pięter", "Miedzianka", "Mein Gott, jak pięknie" oraz "Miasto Archipelag". Wszystkie czekają na Was na Woblink również jako ebooki!

Różne części świata w książkach

Wśród dzieł wydanych przez Karakter znajduje się także wielka liczba światowych bestsellerów, uznanej beletrystyki i pozycji poruszających ważne, aktualne tematy. To dzięki nim możecie zapoznać się z kolejnymi tytułami Susan Sontag - jej "Przeciw interpretacji", "Pod znakiem Saturna", "O fotografii" lub "Myśl to forma odczuwania" czekają na Was na Woblink jako ebooki (epub, mob, pdf). Karakter wydało także eseje Rebecci Solnit ("Mężczyźni objaśniają mi świat", "Matka wszystkich pytań", "Róże Orwella"), "Niewidzialne kobiety" Caroline Criado Perez czy "Mniej znaczy lepiej" Jasona Hickela. Głośnym echem odbiła się na świecie i w Polsce książka "Powrót do Reims" Didiera Eribona - ona także ukazała się w naszym kraju dzięki Karakterowi. A może bardziej interesują Was zagadnienia związane z Azją? Sięgnijcie po "Palestyńskie wędrówki" Raji Shehadeh, "Japonię utraconą" Alexa Kerra, "Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia" Ai Weiwei czy "Zapiski dla zabicia czasu" Yoshidy Kenko. W Karakterze ukazały się także ważne książki związane z historią i dyskusją wokół rasizmu - "Czarna skóra, białe maski" Franza Fanona, "Zapiski syna tego kraju" Jamesa Baldwina czy "Kobiety, rasa, klasa" Angeli Y. Davies. Może wolicie fantastyczną beletrystykę? Kryminały noir Raymonda Chandlera (m. in. "Żegnaj laleczko" i "Wysokie okno"), "Lord Nevermore" Agnety Pleijel, "Nadepnęłam na węża" Kawakami Hiromi czy "Zwierzenia jeżozwierza" Alaina Mabanckou to tylko kilka z wielu propozycji, dostępnych także na Woblink!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce

Kategoria książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce obejmuje publikacje poświęcone kształtowaniu przestrzeni miejskiej, architekturze i zarządzaniu rozwojem urbanistycznym. Planowanie przestrzenne i urbanistyka to dziedziny, które coraz częściej stają się przedmiotem zainteresowania nie tylko architektów i inżynierów, ale również mieszkańców miast. Książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce pozwalają zrozumieć, w jaki sposób projektuje się nowoczesne przestrzenie miejskie, jak tworzy się harmonijne otoczenie do życia, pracy i rekreacji oraz w jaki sposób zrównoważony rozwój wpływa na funkcjonowanie całych regionów. Zgromadzone w naszej Księgarni publikacje obejmują zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i analizy praktycznych wyzwań, przed którymi stają współczesne miasta. Doskonałym wprowadzeniem do tematu jest książka„Urbanistyka XXI wieku”, Sławomira Gzella, która ukazuje najważniejsze idee nowoczesnego podejścia do planowania miast i wyzwań, jakie stoją przed urbanistyką w nadchodzących dekadach.

Dla kogo są książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce?

Publikacje o planowaniu przestrzennym i urbanistyce skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Przede wszystkim to lektury obowiązkowe dla studentów architektury, urbanistyki, gospodarki przestrzennej, geografii społeczno-ekonomicznej i nauk o środowisku. Przydadzą się także urzędnikom odpowiedzialnym za planowanie przestrzenne, projektantom, inwestorom, a także osobom pracującym w jednostkach samorządu terytorialnego. Książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce mogą również zainteresować aktywistów miejskich, społeczników, a nawet mieszkańców miast, którzy chcą świadomie rozumieć mechanizmy kształtowania ich otoczenia. Przykładem tytułu, który łączy spojrzenie naukowe z głębszą refleksją socjologiczną, jest książka „Zmiana kadru”, Barbary Czarniawskiej. Autorka, bazując na przykładzie Warszawy, ukazuje, jak decyzje urbanistyczne wpływają nie tylko na przestrzeń, ale też na relacje społeczne i dynamikę instytucji.

Książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce – zmiany społeczne

Urbanistyka nie jest dziś jedynie kwestią technicznego rozplanowania zabudowy. Coraz częściej traktowana jest jako narzędzie zmiany społecznej, kulturowej i środowiskowej. Dlatego też książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce stają się źródłem inspiracji do budowania lepszych miast, bardziej zielonych, zrównoważonych i przystosowanych do realnych potrzeb mieszkańców. Publikacje o planowaniu przestrzennym i urbanistyce często poruszają kwestie polityki miejskiej, partycypacji społecznej czy ekologicznego podejścia do planowania. Przykładem takiej książki jest „Miasto życzliwe”, Davida Sima, która w przystępny i inspirujący sposób pokazuje, jak tworzyć przestrzenie miejskie sprzyjające relacjom międzyludzkim, zdrowiu oraz codziennemu komfortowi życia. Autor, korzystając z międzynarodowych przykładów, przedstawia wizję miast bardziej ludzkich, kameralnych i opartych na potrzebach mieszkańców.