„O psie, który nie machał ogonem” to opowieść o Burku-Zbóju, którego ogon pewnego dnia przestał się machać. Burek sam nie widział w tym większego problem: jako psi samotnik rzadko kiedy machał ogonem. Jednak okoliczne psy uznały, że problem jest poważny, i tak sprawiły, że Burek-Zbój nie miał innego wyjścia, niż zająć się zepsutym ogonem i zatroskanymi psami.
Gdy opowiadanie Stanisława Szukalskiego "Niemy Śpiewak" ukazało się w oryginale, w języku angielskim, zostało wysoko ocenione przez krytykę. Ze względu na wartości literackie i język utworu, autora przyrównano wówczas do Josepha Conrada. Natomiast Brytyjska Akademia Nauk zestawiła utwór Szukalskiego z prozą Guya de Maupassanta i Antoniego Czechowa. Pisze o tym w monografii poświęconej polskiemu artyście Lechosław Lameński.
Kot i jego mysz zdrajca to historia A-Kysza!, znanego grafika komputerowego, autora gry Dziewięć żyć. Amanda, striptizerka z klubu Fiku-miku, Szau-hau, pies-cynik, oraz mały Kici-kici towarzyszą głównemu bohaterowi, gdy ten postanawia odnaleźć w realu swoją mysz zdrajcę, bohaterkę Dziewięciu żyć. Na podstawie opowiadania powstał musical. Słowa, jakie w swej końcowej partii wypowiada kot - Nocą znów przemierzam świat samotnie, gubię trop i łapię trop ponownie... - mogą oznacza...
Karzełki to jedyna powieść w dorobku angielskiego dramatopisarza, aktora i reżysera, Harolda Pintera (1930–2008), zarazem jeden z jego najwcześniejszych utworów. Choć powstawał w latach 1952–1956, to został opublikowany dopiero ponad trzydzieści lat później. Niniejsza książka jest pierwszym przekładem na język polski tej z wielu względów wyjątkowej pozycji w twórczości autora dramatów Dozorca, Powrót do domu czy Kochanek, dobrze znanych także w Polsce.
Czarny Ptak opowiada o Królewnie, która myśli, że świat powstaje z pragnień. Dopóki mieszka sama w pustym pałacu, nie wynikają z tego żadne niespodzianki. Kiedy jednak na prośbę Czarnego Ptaka Królewna wyrusza w świat, sprawy zaczynają się komplikować, tak że wkrótce już nie tylko czarne kwiaty potrzebują pomocy. Może więc rację ma Czarny Ptak, który uważa, że życie w wyobraźni nie jest naprawdę, że prawda to świat??
Snubajka opowiada o Marzeńce, która wypatrywała Śnieżnego Skrzydlaka, choć żaby rechotały, że nikogo takiego na świecie nie ma, o Sobiepanie, który robiłby, co tylko by chciał, gdyby nie martwił się, że w deszczu potopią się ślimaki, i o tym, co się stało, gdy pewnego dnia Marzeńka i Sobiepan spotkali się w deszczu.
Narrator, i zarazem jeden z bohaterów powieści, stara się rozwikłać pojawiające się na jego drodze zagadki związane z miastem, w którym studiuje. Jego śledztwu, którego głównymi tropami będą mapy, niecodzienne zjawiska atmosferyczne, rozkład jazdy miejskiej komunikacji i tajemnicza dziewczyna, będzie przyglądał się nie tylko czytelnik, ale przede wszystkim dwa miasta z przeciwległych krańców Europy.
Mój kruk zawiera przegląd twórczości literacko-muzycznej Krzysztofa Jaskuły z lat 1987-2014. Na tom składają się wybrane wiersze w języku polskim oraz angielskim, opowiadania jak Makaron w deszczu czy Akwarium, przekłady poezji Edgara Allana Poe oraz zapis nutowy kilku spośród blisko 200 skomponowanych przez Krzysztofa Jaskułę utworów. Niektórych z nich w wykonaniu Autora można posłuchać na stronie poświęconej książce.? Mój kruk nie kocha mych miłości i nie dba o to, kiedy j...
Myślę sobie, że nie tylko zwierzęta uśmiechną się nad ilustrowanymi cienką kreską rymami? Bo przecież życie i obyczaje kota interesują nie tylko innego kota, ale także psa, konia, żabę, o myszy nie wspominając. A skoro my wszyscy krewniacy, od tego samego Pana Boga, toż i nas życie kotów, psów, koni, żab i myszy troszkę interesuje.
Jan Pleszczyński