Milewska jest eseistką, dramatopisarką, historykiem i antropologiem kultury. Jej książa "Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL" wpisuje się w rozpowszechniony i modny ostatnio nurt literatury popularnonaukowej na temat pozapolitycznej historii Polski Ludowej. Każdy rozdział dotyczy osobnego problemu, jest pewnym „leksykonem” dla osób zainteresowanych popularną wiedzą na temat żywności, jedzenia, kuchni i kwestii z nimi związanych w Polsce lat 1945-1989. Monografia ...
Choć historie o nieznanych lądach, narodach i miejscach od zawsze pociągały ludzi, ostatecznie chętnie wracamy do własnego kąta. Nie inaczej jest w wypadku reportaży - wiele niezwykle cennych dzieł tego typu dotyka spraw dziejących się poza granicami kraju, jednak równie liczne są reportaże opowiadające o wydarzeniach w Polsce. Niejeden dotyczy trudnych warunków życia, zarówno we współczesnej, jak i dawnej Polsce. “Było piekło, teraz będzie niebo” Ireny Morawskiej to jeden z nich. W tym reportażu o polskiej prowincji reporterka skupia się na pozornie drobnych, a równocześnie decydujących o późniejszym życiu sytuacjach. Opisuje strach chłopców z Radomska, frustrację młodzieży z Narodowego Odrodzenia Polski czy historię ojca i syna, zabójcy i ofiary z wioski Wólka Duża. Z kolei Bartosz Józefiak wyrusza na drogi, by spróbować zrozumieć, co się na nich dzieje. “Wszyscy tak jeżdżą” to opis wojny między rowerzystami a kierowcami, historia nielegalnych wyścigów, jazda po pijanemu czy najgłośniejsze polskie wypadki drogowe. “Urobieni” Marka Szymaniaka pełni są przejmujących historii związanych z polskim rynkiem pracy. Autor rozmawia z ochroniarzem, właścicielem budki z zapiekankami czy kierownikiem call center, niewidzialnymi pracownikami, którzy mają poczucie, że są tylko trybikami w całym systemie pracy, o których losie decyduje ktoś inny. Marta Szarejko z kolei w reportażu "Zaduch" oddaje głos młodym Polakom, tzw. słoikom, którzy poszukując lepszego życia wyruszają ze wsi do miast. Ich historie znajdziecie na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.
Wiele reportaży o Polsce skupia się na jej historii. Tak dzieje się chociażby w książce “Bierut. Kiedy partia była bogiem” Piotra Lipińskiego. Autor opisuje polską twarz stalinizmu na podstawie rozmów ze współpracownikami Bieruta, kreśląc historię jego drogi do prezydentury, konfliktu z Władysławem Gomułką i roli w wielu ważnych momentach historii XX-wiecznej Polski. Lipiński opisuje także inną ważną postać polityki tego okresu, Józefa Cyrankiewicza, jednej z najciekawszych postaci PRL-owskiej elity, wieloletniego premiera kraju. Jego historię znajdziecie w ebooku “Cyrankiewicz. Wieczny premier”. Z kolei Anna Bikont stworzyła wyjątkowy portret Ireny Sendlerowej, kobiety, która w czasie II wojny światowej uratowała wiele żydowskich dzieci, współtworząc system, pieniądze i siatkę osób gotowych zaryzykować wszystko, by ocalić innych. “Sendlerowa. W ukryciu” to ważny reportaż, pokazujący skalę pomocy i rolę Ireny Sendlerowej w tym niezwykle trudnym procesie. Z trudną przeszłością mierzy się również Monika Sznajderman w ebooku “Fałszerze pieprzu”. Opisuje w niej splątane losy własnej rodziny - żydowskich przodków od strony Ojca, o których w domu się nie mówiło, oraz polsko-saksońskich korzeni matki, których historie towarzyszyły jej od dzieciństwa. Z kolei życie Stefanii Wilczyńskiej, reformatorki i opiekunki, której historia zniknęła w cieniu Janusza Korczaka, próbuje odtworzyć Magdalena Kicińska w ebooku “Pani Stefa”. Trudno byłoby również nie wspomnieć o "Koronkowej robocie. Sprawie Gorgonowej" Cezarego Łazarewicza, która odtwarza przebieg jednego z najgłośniejszych procesów w historii polskiego sądownictwa. Najlepszych reportaży o historii Polski szukajcie na Woblink!
A może wolicie przemieszczać się po Polsce śladami działań urbanistycznych i architektonicznych? Lidia Pańków zaprasza do Warszawy w swoim reportażu “Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego”, dzielnicy opisywanej jako “najbardziej ludzka sypialnia Warszawy”. Z kolei Cezary Łazarewicz przygląda się jednemu z najbardziej wyróżniających się budynków stolicy Polski. “Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich” opowiada o polskim Harrodsie, największym XX-wiecznym domu towarowym w tej części Europy, i jego niezwykle zagmatwanej historii. O jednej z najważniejszych XX-wiecznych polskich architektów-wizjonerów, Zofii i Oskarze Hansenach, opowiada Filip Springer. “Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” to błyskotliwy reportaż biograficzny o ludziach tworzących śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych obywateli projekty, które w PRL-u modyfikowane są bez żadnej konsultacji w architektami. Tak powstaje między innymi owiane złą sławą osiedle Przyczółek Grochowski, gdzie postanawia zamieszkać Springer i sprawdzić, jak się tam żyje, a dzięki temu zrozumieć, dlaczego nowatorskie pomysły nie sprawdziły się w rzeczywistości. Te i wiele innych fascynujących reportaży o Polsce czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki (epub, mobi, pdf)!