Powieść o młodzieży i dla młodzieży. Czytelnicy poznają piątkę nastolatków, którzy właśnie zdali egzamin maturalne i teraz cieszą się pełnią życia i upalnym latem. Chodzą nad zalew i urządzają wycieczki rowerowe w swoim rodzinnym mieście – Tomaszowie Mazowieckim. Przed nimi pełno poważnych decyzji, dlatego wolny czas chcą wykorzystać jak najlepiej: na wypoczynek, rozwój pasji, poszukiwanie dorywczej pracy czy… podróż w nieznane. Powieść Beaty Goździk opowiada o młodych ludzi...
Pojęcie literatury young adult pojawiło się w Stanach Zjednoczonych już w latach 70. XX wieku - to gatunek książek, głównie powieści, przeznaczonych dla nastolatków wchodzących w wiek dojrzewania i dorosłość (ok. 12-19 lat). Young adult jest więc gatunkiem literackim stanowiącym swoisty pomost pomiędzy literaturą dziecięcą a tą przeznaczoną dla dorosłych. Ostatnio przeżywa on swój ponowny rozkwit, zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku.
Najlepsze książki young adult poruszają cały szereg tematów - od pierwszych miłości i rozstań, przez problemy rodzinne czy spory z rówieśnikami, po kształtowanie zdrowych relacji i odkrywanie własnej seksualności oraz tożsamości. Wątki te poruszane są chociażby w bestsellerowym “Heartstopperze”, komiksie autorstwa Alice Osman, który doczekał się także popularnej ekranizacji jako serial na platformie Netflix. To ciepła historia uczucia rodzącego się pomiędzy dwoma pochodzącymi pozornie z dwóch całkowicie różnych światów chłopakami - wyoutowanego i wycofanego Charliego oraz uważanego za szkolnego macho Nicka, jeszcze niedawno po uszy zakochanego w koleżance. “Heartstopper” to nie tylko historia o pierwszej miłości - dzieło Osman opowiada także o odkrywaniu własnej tożsamości seksualnej, porusza także tak trudne tematy jak przemoc rówieśnicza czy zaburzenia odżywiania. Ten komiks pokochały tysiące nastolatków na całym świecie - sami sprawdźcie, dlaczego! “Heartstopper” czeka na Was niecierpliwie na Woblink. Co ważne, zarówno po niego, jak i inne dzieła young adult sięgają zresztą chętnie także starsi czytelnicy. Dzieje się tak między innymi dlatego, że to bardzo szeroka kategoria książek. Young adult obejmuje zarówno fantastykę czy thrillery, jak i powieści obyczajowe lub romanse. Każdy znajdzie coś tutaj dla siebie - nawet jeśli Wasz pesel twierdzi, że nie jesteście już nastolatkami. Powieści young adult polecane są także rodzicom dorastających pociech - dzięki nim mogą lepiej zrozumieć problemy i kwestie, z jakimi mierzą się ich dzieci.
W obliczu powracającej popularności gatunku young adult pojawiają się liczne wątpliwości, w tym często zadawane pytanie: jaka jest różnica pomiędzy literaturą young adult a new adult? New adult to termin, który pojawił się znacznie później niż young adult, około roku 2009, jest w związku z tym jednym z najmłodszych gatunków literackich. Wyłonił się on jako odpowiedź na potrzebę wyodrębnienia z YA pewnej grupy dzieł przeznaczonych dla nieco starszych czytelników, o bardziej dorosłym wydźwięku. Znaczące różnice pojawiają się w obszarze głównych bohaterek i bohaterów obydwu tych gatunków literatury młodzieżowej. O ile w wypadku literatury young adult są oni głównie nastolatkami (jak chociażby w pełnej humoru i ciepła powieści “Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” Agnieszki Brodzik), o tyle w książkach new adult czytamy o perypetiach osób mniej więcej w wieku od 18 do 25, czasami 30 lat. Tym samym obydwa te gatunki skupiają się na nieco innych kwestiach, ważnych dla ich bohaterów - new adult często opowiada o studiach czy pracy. Na przykład “He’s kinda hot” Julii Kubickiej rozgrywa się w środowisku osób studiujących na Uniwersytecie Kalifornijskim, a “Beach Read” Emily Henry to historia relacji pomiędzy popularną autorką romansów a poważnym, znanym literatem. Dzięki takiej różnorodności literatura młodzieżowa oferuje ciekawe książki dla każdego, kto znajduje się w momencie życiowym pełnym wyborów lub niepewności. Szeroki wybór najlepszych powieści young adult znajdziecie na Woblink w formatach książek papierowych, ebooków (epub, mobi, pdf) oraz audiobooków.
Chociaż książki z gatunku young adult są z reguły skierowane do młodszych czytelników, często podejmują trudne i ważne tematy. Akcja jednej z klasycznych już sag YA, “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, rozgrywa się w dystopijnym, pełnym przemocy świecie, w którym na przekór wszystkiemu nadal budzą się uczucia, rozwijają relacje romantyczne oraz przyjacielskie. Jeśli preferujecie historie fantastyczne, polecamy sięgnąć po dylogię “Villains” Christine Lynn Herman i Amandy Foody. “Wszyscy jesteśmy łotrami” oraz “Wszystkie nasze klęski” sięga po wątki znane z “Igrzysk śmierci” - po długich 20 latach nadchodzi czas Turnieju, a kolejne pokolenia rodzin z Ilvernath muszą wyznaczyć reprezentujących ich Mistrzów. Grają o wysoką stawkę - wyłączną kontrolę nad tajnym źródłem magicznej energii. Historia Turnieju jest jednak pisana krwią jego uczestników.
Jeśli szukacie czegoś o lżejszej tematyce, polecamy niezwykle popularną w ostatnim czasie serię “Rodzina Monet” Weroniki Marczak. Jej główna bohaterka, 15-letnia Hailie Monet, z dnia na dzień traci rodzinę i... ją odnajduje. W wypadku samochodowym ginie jej ukochana mama i babcia - dziewczyna dowiaduje się jednak zaraz o tym, że ma pięciu starszych braci, o których istnieniu wcześniej nie miała pojęcia. Miłośnikom historii o miłości od pierwszego wejrzenia polecamy “Serce w chmurach”, powieść Jennifer E. Smith, niedawno zekranizowaną na platformie Netflix. Pozornie najgorszy dzień w życiu 17-letniej Amerykanki Hadley Sullivan niespodziewanie zmienia się w być może najlepszy, gdy w zatłoczonej poczekalni lotniska w Nowym Jorku spotyka Oliviera, Anglika, który ma rezerwację na ten sam nocny samolot do Londynu, w dodatku zaraz obok miejsca Hadley. Tą i wiele innych książek young adult znajdziecie na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi oraz pdf!