Papier jest niezwykle inspirującym materiałem dla dziecięcych warsztatów plastycznych. W tej pięknej książce omówione są różne techniki obróbki papieru: orgiami, papierowa wiklina, obróbka tektury, quilling, czyli tworzenie ozdób z wąskich papierowych pasków, wycinanki z kolorowych papierów, lampiony, witraże, papier mâché, czyli modelowanie przedmiotów z papieru rozmiękczonego w wodzie z klejem, z wykorzystaniem techniki zdobniczej decoupage. Dla każdej techniki zaproponowan...
Origami proponuje 50 prostych do wykonania wzorów z papieru. Są to wzory ulubionych przez dzieci modeli: samoloty, zwierzęta, postacie, zabawki, kwiaty i drobne dekoracje. Wzory przedstawione są w taki sposób, aby dziecko mogło je wykonać nawet bez pomocy rodziców: instrukcje napisane są w sposób klarowny i przystępny, a równocześnie opatrzone są zdjęciami i rysunkami ilustrującymi etapy wykonania modeli. Dodatkowo opis wykonania każdego modelu uwieńczony jest zdjęciem...
Książki z kategorii DIY (Do It Yourself), czyli „Zrób To Sam”, to obszerne zbiory instrukcji, poradników i inspiracji, które mają na celu umożliwienie czytelnikom samodzielnego tworzenia, naprawiania, ulepszania lub modyfikowania różnych przedmiotów oraz przestrzeni. Ich głównym celem jest przekazanie praktycznej wiedzy i umiejętności, które pozwalają na uniezależnienie się od usług specjalistów w wielu dziedzinach, a także rozwijanie kreatywności oraz oszczędzanie pieniędzy. Kategoria DIY-zrób to sam jest niezwykle różnorodna i obejmuje szeroki zakres tematów. Może dotyczyć np. majsterkowania i remontów, skupiając się na pracach związanych z mieszkaniem, domem, posesją czy ogrodem. Prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych i najbardziej kreatywnych podkategorii DIY to rękodzieło. Obejmuje ona poradniki dotyczące m.in. szycia i robótek na szydełku, drutach, tkactwa, decoupageu, garnacarstwa a także malowania, rysowania czy wyrobu biżuterii. Przykładem może być publikacja pt.”100% papieru.”, Celiny Grabowskiej. Autorka doradza, jak można stworzyć fantastyczne wyroby z pomocą papieru, wikliny czy kartonu. Książki DIY-zrób mogą ponadto skupiać się na ogrodnictwie, kwestiach kulinarnych czy też domowym przetwórstwie. Mogą być również związane z dbaniem o zdrowie czy urodę.
W książkach z kategorii DIY- zrób to sam zawarte są szczegółowe instrukcje, często krok po kroku, z licznymi zdjęciami i ilustracjami, dla lepszego zrozumienia procesu działania. Wyszczególnione są niezbędne materiały i narzędzia do jego realizacji, co ułatwia przygotowanie wszystkiego do pracy. Książki DIY-zrób to sam obejmują również różnego rodzaju porady i triki, czyi wskazówki, które pokazują, jak można unikać typowych błędów i jak osiągnąć najlepsze rezultaty. Można w nich także często znaleźć wzory i szablony, szczególnie przydatne w przypadku rękodzieła. Ponadto mogą być w nich dostępne różnorodne inspirujące projekty i pomysły na dalsze działania. Publikacje te napisane są w przystępnym języku. Ich autorzy unikają zbyt skomplikowanego żargonu, aby były zrozumiałe dla szerokiej grupy odbiorców.
Książki DIY-zrób to sam są doskonałym źródłem wiedzy dla każdego, kto chce rozwijać swoje umiejętności manualne, oszczędzać pieniądze, dbać o środowisko poprzez recykling i upcycling, a przede wszystkim czerpać satysfakcję z samodzielnego tworzenia. Publikacje DIY -zrób to sam, to świetne narzędzie proekologiczne, ponieważ promują ideę zrównoważonego rozwoju i redukcję odpadów. To skarbnica pomysłów na to, jak można ponownie wykorzystać i przetworzyć materiały, które w innym przypadku trafiłyby na śmietnik. Z ich pomocą można np. nauczyć się, jak przerabiać stare meble, ubrania czy palety na coś nowego i funkcjonalnego. Poradniki DIY-zrób to sam często pokazują, jak z pozornie bezużytecznych materiałów np. słoików, butelek czy tektury, można zrobić ozdoby, pojemniki do przechowywania czy nawet zabawki. Książki te zachęcają także do samodzielnego tworzenia przedmiotów, co naturalnie zmniejsza potrzebę kupowania nowych. To z kolei redukuje zapotrzebowanie na produkcję przemysłową, która często generuje duże ilości zanieczyszczeń i zużywa wiele zasobów.