Stara Szkoła Kryminały retro - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Trup Na Piekielnym Wierchu, Ebook | Juraj Červenák

    Pod koniec XVI wieku Turcy najeżdżają cesarstwo habsburskie rządzone przez Rudolfa II. Próbują przedrzeć się przez górskie tereny Górnych Węgier. Wszystko wskazuje na to, że najdogodniejszy szlak zamierza wskazać najeźdźcom miejscowy zdrajca. Zapobiec inwazji wojsk osmańskich ma nietypowy duet: wojenny wyga, czyli bezkompromisowy kapitan Stein, oraz jego wierny towarzysz, wykształcony i niestroniący od cielesnych uciech notariusz Barbaricz. Ich śledztwo komplikuje się, g...

Co znajdziesz w kategorii: Kryminały retro

Kryminały retro to gatunek, po który czytelnicy i czytelniczki sięgają w ostatnich latach coraz chętniej. Opisywane w nich historie rozgrywają się w mniej lub bardziej odległej przeszłości (często w okresie międzywojennym), w której po ulicach miasta porusza się główny bohater - często niespokojny duch, o wyrazistych poglądach i niejasnej przeszłości. Najważniejsza jest przy tym oczywiście intrygująca zagadka, opierająca się na mrocznej zbrodni. Wszystko to skąpane jest w charakterystycznym klimacie kryminałów retro - nostalgii i pewnej tęsknoty za przeszłością. W tym świecie świetnie poruszają się Polki i Polacy, tworzący liczne poczytne opowieści o zbrodniach rozgrywających się w wyimaginowanym świecie przeszłości. Jedną z takich autorek jest Maryla Szymiczkowa, a właściwie stojący za tym pseudonimem duet Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. W 2015 roku ukazał się pierwszy tom cyklu przedwojennego kryminału z profesor Szczupaczyńską w roli głównej, zatytułowany “Tajemnica Domu Helclów”. Oprócz niego na serię tą składają się jeszcze tomy: “Rozdarta zasłona”, “Seans w domu egipskim” oraz “Złoty róg”, których akcja rozgrywa się w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku. Ten c ykl powieści kryminalnych to równocześnie swoisty pastisz literacki, mistrzowskie połączenie zagadki i satyry, które znajdziecie na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze kryminały retro - Marek Krajewski

Popularność kryminałów retro w Polsce wzrosła w ostatnich latach w dużej mierze za sprawą Marka Krajewskiego, autora bestsellerów, których akcja rozgrywa się głównie we Wrocławiu (Breslau) w pierwszej połowie XX wieku. Na koncie tego pisarza znajdują się także popularne cykle powieści, których bohaterami są Eberhard Mock oraz Edward Popielski. Historię tego pierwszego otwiera tom “Śmierć w Breslau”, który szybko po publikacji stał się bestsellerem i znacząco przyczynił się do wzrostu popularności oraz rozwoju kariery Marka Krajewskiego. Eberhard Mock jest funkcjonariuszem wydziału kryminalnego policji w Breslau, w którego mrocznych i posępnych zaułkach czają się złodzieje i mordercy, a całym miastem wydaje się rządzić przemoc i korupcja. Z kolei Edward Popielski jest lwowskim komisarzem policji, lingwistą i byłym porucznikiem AK. Książki z jego udziałem rozgrywają się przede wszystkim na kresach wschodnich - we Lwowie i Wilnie - ale Popielski odwiedza także Gdańsk, Warszawę czy Wrocław, gdzie udaje mi się spotkać Eberharda Mocka (tę historię znajdziecie w ebooku “Głowa Minotaura”. Obydwaj bohaterowie kryminałów retro Marka Krajewskiego to wielowymiarowe postaci, które muszą radzić sobie z niewyobrażalnymi zbrodniami w okolicznościach dalece odmiennych od tego, co znamy dziś. Morderstwa, porwania, oszustwa i przekręty są tutaj na porządku dziennym. Jeśli chcecie odwiedzić Mocka w Breslau, sięgnijcie po tomy: “Koniec świata w Breslau”, “Widma w mieście Breslau”, “Festung Breslau”, “Dżuma w Breslau”, czy retrospektywne części opowiadające o młodości funkcjonariusza - “Mock”, “Mock. Ludzkie zoo”, “Mock. Pojedynek” czy “Mock. Golem”. Policjanta spotkacie także w książkach “Moloch”, “Diabeł stróż” lub “Błaganie o śmierć”. Z kolei Edward Popielski czeka na Was na kartach ebooków “Erynie”, “Liczby Charona”, “Rzeki Hadesu”, “W otchłani mroku”, “Władca liczb”, “Arena szczurów”, “Dziewczyna o czterech palcach”, “Pomocnik kata”, “Miasto szpiegów”, “Czas zdrajców” lub “Pasożyt”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najciekawsze ebooki kryminalne retro

Nie tylko w Krakowie i Wrocławiu rozgrywa się akcja popularnych polskich kryminałów retro. Wraz z Piotrem Bojarskim możecie wybrać się do Poznania, gdzie umieszczone są jego przedwojenne powieści kryminalne. W jego dziele “Arcymistrz” odwiedzamy to miasto w grudniu 1928 roku, kiedy jego zasłużeni i znani mieszkańcy zaczynają otrzymywać niepokojące anonimy. Aspirant policji Zbigniew Kaczmarek ma niewiele czasu na to, by rozwiązać zagadkę i powstrzymać potencjalnego mordercę Aleksandra Alchinowa, szachowego mistrza świata. Z kolei w powieści “Pętla” w Zaduszki 1938 roku na brzegu Warty znalezione zostają zwłoki nieznanego mężczyzny. Jego historię próbuje poznać komisarz Kaczmarek, który nie ma wątpliwości, że to zabójstwo. Z Piotrem Schmandtem możecie natomiast wybrać się do przedwojennego Gdańska, gdzie tuż przed II wojną światową toczy się sprawa tajemniczego depozytu. “Gdański depozyt”, a także takie tytuły jak “Testament” Pawła Jaszczuka, “Gniewne lato” Andrzeja Szynkiewicza, “Tajemnica świętego Wormiusa” Jarosława Klonowskiego, “Bez ostatniej strony” Clio Brigid, “Ręczna robota” Ryszarda Ćwirleja, “Detektyw Arrowood” Micka Finlay’a i wiele innych fantastycznych kryminałów retro czeka na Was na Woblink!