Nowa umowa o pracę, to nowe obowiązki. Z niektórych pracodawca jest jednak zwolniony gdy między umowami nie ma przerwy. A co w przypadku, gdy przerwa jest kilkudniowa (np. w weekend), kilkumiesięczna lub kilkuletnia? Co trzeba robić od nowa, a co można kontynuować? Co z aktami osobowymi? Co z badaniami profilaktycznymi, szkoleniami bhp? Co z 3-miesięcznym okresem zapisania do PPK? Co z okresami wypowiedzenia i limitem umów terminowych?
Książka „Kontrole PIP, ZUS i US w ochronie zdrowia w 2020 r. Praktyczne porady i wskazówki” zawiera najważniejsze porady ekspertów związane z kontrolami inspekcji pracy, ZUS i US, a także wskazówki, jak sprawnie wdrożyć nowe przepisy i zidentyfikować zagrożenia. Jest podzielona na trzy części: Przygotowanie do kontroli, Przebieg i sposoby kontroli oraz Kary i konsekwencje kontroli. Do książki dołączyliśmy także płytę CD „Kontrole inspekcji pracy, ZUS i US w ochronie zdrowia w...
Czy zmiana umowy o zamówienie publiczne musi być przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu lub w siwz? Czy każdy z zapisów umowy może być dowolnie zmieniany, o ile godzą się na to strony umowy? Czy wykonawcy, których oferta przegrała, mogą zaskarżyć zasadność zmiany umowy? Sięgnij po e-poradnik i poznaj odpowiedzi na te pytania!
Wyjątkowy przewodnik po rozwiązaniach w zakresie polityki rachunkowości, dostosowane do specyfiki firm według znowelizowanej ustawy o rachunkowości i innych aktualnych przepisów. Zawiera omówienie zasad funkcjonowania poszczególnych kont syntetycznych oraz charakterystykę operacji ewidencjonowanych na tych kontach, a także przykładową dekretację na każdym z kont, uwzględniając przy tym znowelizowane przepisy prawa bilansowego. To niezastąpiona pomoc w każdej firmie.
Większość pracodawców wypłaca swoim pracownikom oprócz wynagrodzenia zasadniczego także inne składniki wynagrodzenia, np. nagrody, premie czy dodatki w publikacji przedstawiamy pełne zestawienie wszystkich elementów wynagrodzenia i zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków. Nasz e-book to niezbędnik potrzebny na co dzień z praktycznymi wyjaśnieniami i interpretacjami ZUS.
Podstawą naliczania wpłat na PPK jest przychód pracownika, a więc podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bez stosowania tzw. limitu 30-krotności, z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Czy od wypłaty premii za okres przed wstąpieniem do PPK płatnik również musi naliczyć i dokonać wpł...
W ebooku znajdziesz wyjaśnienia oraz 32 odpowiedzi z praktyki m.in. o zasadach dokumentowania kwarantanny lub izolacji, a także dotyczące wykrycia koronawirusa w zakładzie (albo ryzyka), objawów chorobowych u pracowników, testów na COVID u pracowników, ochrony danych w związku z COVID, różne odpowiedzi związane z kwarantanną i izolacją, odpowiedzi związane z kwestiami bhp i maseczkami w zakładzie oraz odpowiedzialnością pracodawcy w tym zakresie Zdarza się, że pracownik miał ...
W ebooku znajdziesz przykładowy Regulamin wraz z komentarzami i załącznikami. Dokument opiera się na przepisach „specustawy” z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jak dotąd jest to jedyny akt prawny rangi ustawowej określający zasady pracy zdalnej. Niniejszy dokument ma charakter ogólny i poglądowy. W każdym przypadku poniższy reg...
Najważniejsze wskazówki związane z elementem dokumentacji polityki rachunkowości w organizacji pozarządowej, którym jest zakładowy plan kont. Opracowanie to może być przydatne zwłaszcza przy przygotowywaniu, wdrażaniu, aktualizowaniu oraz sprawdzaniu poprawności stosowanych w poszczególnych jednostkach rozwiązań w zakresie całości lub określonych fragmentów zakładowego planu kont.
Likwidacja spółki kapitałowej wymaga wykonania wielu obowiązków wynikających z ustaw o podatku dochodowym, o VAT oraz z przepisów o ewidencji i identyfikacji podatników. Sprawdź, jak prawidłowo się z nich wywiązać. Zwróć uwagę na regulacje kodeksu spółek handlowych, obowiązki związane ze sporządzeniem sprawozdania finansowego, obowiązki podatkowe. Pamiętaj, że likwidowana spółka kapitałowa, która ewidencjonowała obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących (fiskalnych) jest zob...
38 odpowiedzi z praktyki m.in. o dokumentowaniu kwarantanny lub izolacji Zdarza się, że pracownik miał kontakt z zakażonym, ale nie ma wyraźnej decyzji co się z nim dzieje. Czy reagować? Co robić, gdy pracownik źle się czuje? W jakim zakresie firma musi zapobiegać zakażeniom? Jakie środki ochronne stosować? Czy narzucać maseczki w zakładzie? To tylko kilka z 38 odpowiedzi z praktyki.
Postępowanie o zamówienie publiczne to określony przepisami proces. Z tego względu kluczową rolę odgrywają dokumenty – zarówno te wytwarzane przez zamawiającego, jak i te składane przez wykonawców. Pobierz e-poradnik i poznaj najważniejsze dokumenty w zamówieniach publicznych. Przeczytaj o procesie ich składania i analizowania.
Publikacja przydatna dla każdej osoby pracującej w aptece jako kierownik, farmaceuta bądź właściciel apteki. Dowiesz się, jak stosować przepisy prawa farmaceutycznego, jakimi wzorami dokumentów należy się posługiwać oraz jak jej wypełnić. Ponadto poznasz najnowsze zmiany w prawie, które uchronią Cię przez błędami podczas kontroli NFZ, WIF, GIF.
Publikacje znajdujące się w kategorii „Prawo” w księgarni internetowej Woblink.com dotyczą przede wszystkim systemu norm prawnych, dyrektyw postępowania, funkcjonowania państwa, działania społeczeństwa, ustaleń organów władzy, odpowiedzialności publicznej oraz działania służb związanych z prawidłowym funkcjonowaniem państwa. Znajdują się tu również kodeksy prawne, zbiory przepisów czy ustaw, informacje dotyczące spraw kadrowych i prawa pracy, a także wszelkie publikacje opisujące znaczące zmiany zachodzące w prawie. Kategoria „Prawo” zawiera takie pozycje jak „Świadczenia dla pracowników – podatki, ZUS, ewidencja”, „Jakie są konsekwencje wycofania środka trwałego z prowadzonej działalności gospodarczej”, „Jakie są skutki zastosowania nieprawidłowej stawki podatku u sprzedawcy i nabywcy”, „KPA Komentarz – Kodeks Postępowania Administracyjnego”, „RODO w szkole i przedszkolu. Praktyczny przewodnik wdrażania nowych przepisów krok po kroku”, „Jak udzielać urlopu dla poratowania zdrowia od stycznia 2018. Wskazówki, procedury, wzory dokumentów”, „Perspektywa rozwoju podejścia procesowego. Szanse i ograniczenia”, „Prawa człowieka i ich granice”, „Polskie interpretacje ustroju i prawa Trzeciej Rzeszy (1933–1989)”, „Wzorcowy plan kont w kontekście polityki rachunkowości” czy „Nagroda jubileuszowa oraz dodatek za wysługę lat w oświacie. Jak prawidłowo wyliczyć staż pracy”. Znalazły się tu również następujące publikacje: „7 powodów, dla których warto podpisać z pracownikiem umowę o powierzeniu mienia” Piotra Szulczewskiego, „Jak prawidłowo tworzyć przepisy zakładowe” Sebastiana Kryczki oraz „Zakaz reformationis in peius w ogólnym postępowaniu administracyjnym” Agnieszki Skóry.