Opis treści
„Ameryka noir”
Klasycy amerykańskiej grozy, potomkowie Edgara Alana Poe i kuzyni H.P. Lovecrafta – w utworach nigdy wcześniej nietłumaczonych na język polski. Pionierzy literatury science fiction, autorzy prozy pulpowej i wybitni twórcy literatury gotyckiej, autorki horrorów i historii detektywistycznych. Mroczne oblicze Ameryki, skrywające pod maską fantastycznej grozy prawdziwe lęki nowoczesnego świata.
Część II. Irvin S. Cobb – „Rybiłeb”
„Złowieszczo skuteczny w przedstawianiu nienaturalnych podobieństw między hybrydowym idiotą a dziwną rybą z odległego jeziora” – napisał zafascynowany stylem opowiadania Cobba Lovecraft o „Rybiłbie”, w eseju pt. „Supernatural Horror”.
W istocie. Dzika i nadnaturalna przyroda jeziora Reelfoot, jej jedyny (nieodgadnionej proweniencji) osiedleniec i dwóch szemranych typów, którzy postanawiają go zabić, to już wszyscy bohaterowie tego opowiadania. Legendarnego opowiadania. Legendarnego pisarza.
Irvin S. Cobb – „Drugie przyjście pierwszego męża”
Thomas Bain chciał być dobrym mężem. I byłby mężem wręcz bardzo dobrym, gdyby nie fakt, że pani Bain miała przed nim męża… doskonałego. A wdowie po mężu doskonałym nie wystarcza mąż bardzo dobry. Z kolei na bardzo dobrego męża, bardzo niedobrze działa wskrzeszana do znudzenia doskonałość poprzednika. I tak wiedliby się pewnie państwo Bainowie ku szaleństwu, gdyby doskonały poprzednik nie powrócił któregoś wieczora z zaświatów, wyjaśnić kilku małżeńskich zaszłości.
Obyczajowa komedia w kostiumie literackiej grozy jest zręcznym popisem możliwości, jakie miało pióro Irvina S. Cobba.
Irvin S. Cobb (1886 - 1944)
Zasłynął jako korespondent wojenny. Jego relacje z frontów I wojny światowej miały w całej Ameryce ogromną poczytność, a on sam zyskał status „najlepiej opłacanego dziennikarza w Stanach Zjednoczonych”. Późniejsze próby literackie potwierdzały niepospolity talent jego pióra.
Był inspiracją nie tylko dla Lovecrafta i pisarzy gatunku grozy. Opowiadania Cobba stały się również kanwą kilku hollywoodzkich filmów (dwa z nich wyreżyserował John Ford). Sam Cobb z powodzeniem także grywał w filmach, co uczyniło go rozpoznawalną postacią amerykańskiego kina. W 1935 roku poprowadził 7. ceremonię rozdania Oscarów.
W czasie II wojny światowej amerykański okręt wojenny SS Liberty Ship Irvin S. Cobb nazwano imieniem autora, podkreślając znaczenie, jakie jego relacje frontowe z poprzedniej wojny miały dla amerykańskiej zbiorowej wyobraźni.
Realizacja nagrań: D-FM Studio
Projekt okładki: Bogdan Prus
„Ameryka noir: Rybiłeb. Drugie przyjście pierwszego męża”, Irvin S. Cobb – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „Ameryka noir: Rybiłeb. Drugie przyjście pierwszego męża”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).