Opis treści
AudioPolityka umożliwia wysłuchanie dziesięciu najlepszych tekstów papierowego wydania Polityki w drodze do pracy i na uniwersytet, w samochodzie i tramwaju, ale też i w zaciszu domowym.
POLITYKA
1. Dwaj przyjaciele, dwa boiska
Kiedyś byli nierozłączni, przyjaźnią się od pierwszego roku studiów. W czasie afery Rywina jeden z nich był prezesem publicznej telewizji, drugi sekretarzem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zarzucano im, że są w „grupie trzymającej władzę” (razem pisali ustawę medialną, która przyczyniła się do wybuchu afery). Uosabiali potęgę, ale też potem upadek lewicy. Kiedy po latach na lewicy rozpoczęło się potężne zamieszanie, ich polityczne drogi nagle się rozeszły. Robert Kwiatkowski postawił na Europę Plus Aleksandra Kwaśniewskiego, Włodzimierz Czarzasty na Leszka Millera i jego SLD. Miller chce z Kwaśniewskim, ale bez Palikota, Kwaśniewski chce z Millerem, ale też z Palikotem. Jak w tym wszystkim odnajdują się Kwiatkowski z Czarzastym?
Rozmowy Janiny Paradowskiej z Włodzimierzem Czarzastym i Robertem Kwiatkowskim
POWSTANIE W GETCIE
2. Bunt skazanych
19 kwietnia 1943 r. zaczęło się w warszawskim getcie pierwsze miejskie powstanie zbrojne w okupowanej Europie. Czy rzeczywiście było to powstanie?
Marian Turski
KRAJ
3. Beznadziejni
Dlaczego Polki tak bardzo nie chcą dziś rodzić dzieci – niemal najbardziej ze wszystkich kobiet na świecie? Oprócz powszechnie wymienianych przyczyn materialnych powtarza się jeszcze jedna: bo nie wierzą w mężczyzn. Nie mogą trafić na solidnych partnerów.
Ewa Wilk
4. Precedens
Ofiara księdza pedofila domaga się finansowego zadośćuczynienia od Kościoła. Pozywa kurię za bezczynność. To będzie pierwszy taki proces w Polsce.
Joanna Podgórska
RYNEK
5. Zaplątani w rury
Gaz ziemny zmieszany z polityką daje wybuchową mieszankę. Tym razem iskrę wywołała informacja o porozumieniu w sprawie budowy gazociągu Jamał II przez Polskę. I mamy eksplozję. Wkrótce poznamy listę ofiar.
Adam Grzeszak
6. Kto do nas zapuka?
Prawie dwa lata temu państwo postanowiło „kulturę zaświadczeń zastąpić kulturą oświadczeń”. Okazać obywatelom więcej zaufania. Zrobiło się i śmieszno, i straszno.
Joanna Solska
ŚWIAT
7. Tańce i łzy
Margaret Thatcher była dziwną konserwatystką. Wywróciła Brytanię do góry nogami, a potem musiała odejść na żądanie własnej partii.
Adam Szostkiewicz
NAUKA
8. Literki w cyferkach
Rusza Cyfrowa Publiczna Biblioteka Ameryki. Ambitny projekt jest odpowiedzią na europejską Europeanę i ambicje Google. Dzięki szlachetnej konkurencji internauci zyskają dostęp do gigantycznych zasobów kultury. Sen o cyfrowej Bibliotece Aleksandryjskiej jest coraz bliższy spełnienia.
Edwin Bendyk
KULTURA
9. Ukontentowani
Zarażają wirusami, drążą, kleją się i serwują przekąski – oto, co nowe media robią z ludźmi, a ludzie z mediami.
Bartek Chaciński
LUDZIE I OBYCZAJE
10. Mały wielki człowiek
W trzecim sezonie „Gra o tron” bije kolejne rekordy oglądalności. Ale to nie producent serialu, stacja HBO, najbardziej na tym wygrywa. Zwycięzcą jest aktor Peter Dinklage.
Ola Salwa
„AudioPolityka Nr 16 z 17 kwietnia 2013”, Polityka – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „AudioPolityka Nr 16 z 17 kwietnia 2013”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).