Opis treści
POLITYKA nr 26 /2023 w sprzedaży od 19 lipca czerwca 2023 r.
TEMAT TYGODNIA
1. Tron z ołtarzem
Jarosław Kaczyński obiecał Kościołowi katolickiemu przeczekanie liberalnego Zachodu i końcowy triumf polityczno-religijny. Hierarchowie uwierzyli w ten cud i postawili niemal wszystko na sojusz z PiS.
CEZARY MICHALSKI
2. Wybory Polek
Czasami mówi się o tym, że kobiety to ważny elektorat – ale jakie mają polityczne sympatie i czy w ogóle chcą głosować?
AGATA SZCZERBIAK ALEKSANDRA ŻELAZIŃSKA
POLITYKA
3. Biuromaty
Biura poselskie są dziś głównie przyczółkami służącymi do celów partyjnych. PiS, z sejmową większością, mógłby to zmienić, ale partii na tym nie zależy
ANNA DĄBROWSKA VIOLETTA KRASNOWSKA
4. Potrzebujemy, ale się boimy
Obrazy docierające z Francji w minionych dniach, a także polski spór o imigrantów, mogłyby sugerować, że to jedynie sprawcy kłopotów i nosiciele destrukcji. Dlaczego w takim razie prawie wszystkie kraje zachodnie utrzymują dodatnie saldo migracji?
JANUSZ MAJCHEREK
SPOŁECZEŃSTWO
5. Z piątej ręki
Używane jest nie tylko tańsze, ale, co może ważniejsze, bardziej ekologiczne i modne. Już nie tylko ubrania, elektronika czy meble. Ale też materiały budowlane – od podłóg po dachy z odzysku.
AGNIESZKA SOWA
6. Piekło niepłodnych
Ciernista droga niepłodnych par zdaje się nie mieć końca. A władza mówi im: „Radźcie sobie sami”.
PAWEŁ WALEWSKI
RYNEK
7. Grube ryby na bezrybiu
To zabawne, że kraj, w którym ryby jada się od święta, a łowi jak na lekarstwo, coraz śmielej rozdaje karty na światowym rynku rybnym.
JULIUSZ ĆWIELUCH
8. Weekend ma 50 lat
Pół wieku temu pracodawcy obawiali się wolnej soboty tak, jak obecnie wolnego piątku. A jednak czas pracy będzie topnieć.
JOANNA SOLSKA
ŚWIAT
9. Głos ludu
Już w niedzielę Hiszpanie prawdopodobnie oddadzą władzę w ręce prawicowej koalicji. W ten sposób w kolejnym kraju Europy do rządu wejdą radykałowie.
KRZYSZTOF KATKOWSKI
10. Papieska bomba
Nowym numerem dwa w Watykanie został arcybiskup Victor Manuel Fernández. Tradycjonaliści przyjęli go źle, progresiści wytknęli mu tuszowanie pedofilii. Ale papież widzi w nim bratnią duszę.
ADAM SZOSTKIEWICZ
NAUKA i CYWILIZACJA
11. Sprawiedliwość i nadgorliwość
Z nazw zwierząt i roślin – w imię dekolonizacji – wyrzuca się nazwiska
rasistów, zwraca okazy muzealne krajom, w których zostały zrabowane, a nawet przyznaje się wiedzy rdzennej status równy naukom przyrodniczym.
WOJCIECH MIKOŁUSZKO
12. Potłuczone skarby
Kształt fragmentów ceramiki, ich kolor, resztki zawartości i zapiski na ściankach opowiadają o losach pojedynczych ludzi i procesach dziejowych.
PATRYCJA SASNAL
HISTORIA
13. Towarzystwo szarych eminencji
Kiedy 21 lipca 1773 r. papież ogłosił zniesienie zakonu jezuitów po ponad 230 latach jego istnienia, zakończyła się pewna epoka w rozwoju nowożytnego Kościoła rzymskiego.
MILOS REZNIK
KULTURA
14. Człowiek, który kochał za mocno
Christopher Nolan nie porusza tematów błahych. W „Oppenheimerze” opowiada o najważniejszym, jak mówi, człowieku, jaki kiedykolwiek żył. Wyobraziliśmy sobie ten film przedpremierowo, specjalnie dla Państwa.
KAROL JAŁOCHOWSKI
15. Era Kundery
Śmierć Milana Kundery to koniec epoki, w której czescy pisarze zmieniali świat.
ALEKSANDER KACZOROWSKI
Copyright © 2023 POLITYKA Sp. z o.o. SKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
„AudioPolityka Nr 30 z 19 lipca 2023 roku”, Polityka – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „AudioPolityka Nr 30 z 19 lipca 2023 roku”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).