Opis treści
POLITYKA nr 40/2024 w sprzedaży od 25 września 2024 r.
TEMAT TYGODNIA
1. Co odsłoniła wielka woda
W każdym pochłoniętym przez wodę mieszkaniu i sklepie, przy każdym rozniesionym domu ludzie mówią: to trwało 15 minut. Od zapachu niedzielnego obiadu i drzemki na kanapie do rzeki ponad sufit.
MARCIN KOŁODZIEJCZYK
2. Szybka śmierć
Drogowi zabójcy nie mają hamulców. Czy jeśli zmienią się przepisy, poczujemy się bezpieczniej?
ZBIGNIEW BOREK
POLITYKA
3. Obrona przez atak
Widać, że zaczyna się nowy etap polityczny między antyPiSem a PiS. Oznacza powrót do czasów walki „dobra ze złem”, która była ważnym motywem zwycięstwa ówczesnej opozycji w wyborach 15 października.
MARIUSZ JANICKI
4. Szymon Hamlet
Startować czy nie startować, oto jest pytanie. Wobec słabnących notowań Szymon Hołownia coraz bardziej się waha, czy warto kolejny raz stawać do prezydenckiego wyścigu. Ale jeśli się wycofa, skutki mogą się okazać jeszcze dotkliwsze.
RAFAŁ KALUKIN
5. W sieci władzy
Sieć Łukasiewicz. Miał być wielki projekt gospodarczy budujący polską zamożność. Jest wielki problem i karuzela stanowisk.
ANNA DĄBROWSKA, KATARZYNA KACZOROWSKA
SPOŁECZEŃSTWO
6. Aktywa pana Sasina
Ciemne chmury zbierają się nad byłym wicepremierem Jackiem Sasinem. Prokuratura bada wątek narażenia przez niego na straty PKP Cargo oraz finansowania kampanii wyborczej spoza oficjalnych źródeł.
MARCIN PIĄTEK
7. Oczy szeroko przymknięte
Kobiety, które ostatnio padły ofiarami przemocy, skarżyły się na brak pomocy ze strony policji. Dlatego poszukały jej gdzie indziej.
NORBERT FRĄTCZAK
8. Onkomama, onkotata
Czy w imię ratowania życia trzeba poświęcić przyszłe rodzicielstwo? Tak wysoką cenę płacą młodzi pacjenci po terapiach onkologicznych, ale wcale nie musi tak być.
PAWEŁ WALEWSKI
RYNEK
9. Listonosze Pocztę źle znoszą
Centra obsługi obywatela zamiast zwykłych placówek, kurierska ofensywa i nowe zadania listonoszy. Poczta próbuje walczyć o swoją przyszłość. Ale najpierw grozi jej strajk generalny.
CEZARY KOWANDA
ŚWIAT
10. Chemii z Niemiec brak
Atmosfera między Berlinem i Warszawą niby jest lepsza niż przed rokiem. Ale coraz trudniej o zrozumienie i nić sympatii.
ADAM KRZEMIŃSKI
11. Globalny kołtun
Włosy to jedyna część ludzkiego ciała, która stała się powszechnie dostępnym towarem. Z szybko rosnącym światowym rynkiem. I z poważnymi wątpliwościami co do etycznej strony doczepów i peruk.
JĘDRZEJ WINIECKI
NAUKA i CYWILIZACJA
12. Misja albo… dymisja
Kapitalizm warto i można naprawić – twierdzi lewicowa ekonomistka Mariana Mazzucato. Wystarczy wyciągnąć lekcję z pandemii covidu i z... załogowego lotu na Księżyc.
EDWIN BENDYK
13. Beton czy gąbka
Powodzie były, są i będą nieuchronne. Nie da się ich wyeliminować, można je tylko mądrze ograniczyć
JĘDRZEJ WINIECKI
HISTORIA
14. Czy jeden list mógł zmienić historię?
List Einsteina do prezydenta USA wzywający do prac nad bombą atomową sprzedano w tym miesiącu za 3,9 mln dol. Kto naprawdę go napisał i czy wpłynął na losy świata?
TOMASZ TARGAŃSKI
KULTURA
15. Nie tylko konie
Wystawa Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczyna prawdziwą trasę po Polsce malarza, który – choć legendarny – pozostaje zarazem słabo znany.
PIOTR SARZYŃSKI
Copyright © 2024 POLITYKA Sp. z o.o. SKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
„AudioPolityka Nr 40 z 25 wrzesnia 2024 roku”, Polityka – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „AudioPolityka Nr 40 z 25 wrzesnia 2024 roku”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).